8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
АВТО-МОТО

АВТО-МОТО

Хамилтон ја освои Сузука и ита кон нова титула – за Ферари заврши шампионскиот...

Луис Хамилтон оствари уште една исклучително важна, а како стојат работите и веројатно клучна за нова шампионска титула, вкупно четврта во кариерата за Хамилтон. Британецот тргна самоуверено од почетокот на чело на колоната, па до крај не ја испушти својата...

Во Ф1 ништо ново – нов пех за Фетел во 5. круг на Сузука

Ферари со нов пех на утринската трка во Сузука, Јапонија, откако по губењето на силата во моторот на Себастијан Фетел, му беше сугерирано да се повлече во бокс. Сега, до крајот на трката, на Хамилтон му преостанува само да победи...

Фетел полека ја губи титулата, но се уште е оптимист и има една голема...

Ферари покажуваше знаци на живот во пред-квалификациските тестирања, но на квалификациите, Луис Хамилтон и Мерцедес, повторно ја покажаа својата доминација и брзина. Ферари повторно загуби пол-позиција, но овој пат тоа Мерцедес го направи уверливо, и си ги намали шансите утре...

ФОТО: Вака се третират ѕвезди – Ѓорѓиев од клубот доби „ѕвер“ од Мерцедес

Најдобриот македонски одбојка Никола Ѓорѓиев по две сезони минати во Јапонија, годинава се врати во Европа, потпишувајќи за Онико Варшава од Полска. Дека станува збор за сериозен и голем клуб, потврдува и фактот што Ѓорѓиев од својот клуб на поклон...

Иако е рекордер, Хамилтон дојде до првата пол позиција во Сузука и уште еднаш...

Луис Хамилтон за прв пат ја освои пол позицијата за ГН на Јапонија. Британецот до својот прв пол во Сузука дојде со рекорден круг и речиси половина секунда подобро време од најголемиот конкурент Себастијан Фетел. Лидерот во генералниот пласман, Луис...

Тешка катастрофа на Саинс на патеката Сузука (ВИДЕО)

Шпанскиот возач на Торо Росо, Карлос Саинс доживеа тешка катастрофа на тренингот пред трката за Големата награда на Јапонија на патеката Сузука. Тој не успеа да го исконтролира својот болид при еден излез од левата кривина по што се удри...

Фетел непоправлив оптимист: Имаме болид кој може да победи на последните 5 трки

Многумина во Ф1 сметаат дека трката за титулата е скоро завршена, и дека се ќе биде формалност до крај на сезоната, сепак така не смета и Фетел. Германецот по пехот на последните две трки, сепак се уште е оптимист и...

Бјанки замина, но никогаш нема да биде заборавен: Ф1 не го заборава Жил (Видео+Фото)

Починатиот Ф1 возач Жил Бјанки, кој некогаш беше возач на Марусија, пред точно 3 години си пресуди на патеката Сузука во Јапонија. Точно пред три години, Жил Бјанки имаше ужасна хаварија и излетување од влажната Сузука во Јапонија, кога се...

Македонија добива нов „Иџе“ – малиот Богатиновски стана шампион на Србија

Главен синоним за македонскиот автомобилизам во изминатите години е Игор Стефановски - Иџе, а неговите успеси се потик за многу млади да започнат со овој спорт. Дека нашата држава има иднина во овој спорт говори фактот што викендов младиот Петар...

Вилијамс го тестира Кубица, Полјакот пред враќање во Формула 1

Роберт Кубица овој месец ќе има тестирања заедно со екипата на Вилијамс по што ќе биде утврдено дали тој ќе може повторно да се натпреварува во Формула 1 шампионатот. Кубица во 2011 година доби тешка повреда на раката во несреќа...