Category: ТЕНИС

(ФОТО) Знамето на Голема Албанија на официјалната страна на АТП тур

На официјалната страна на АТП турнејата, која ја следат повеќе од три милиони луѓе, како профилна фотографија е објавено знамето на Голема Албанија од натпреварот помеѓу Србија и Албанија во 2014 година. АТП набрзо ја промени фотографија на профилот, но не ја избриша од нивниот профил. Се верува дека е хакирана официјалната веб-страница на тениската […]

Бекер го тренира Руне, но верува дека ја знае следната цел на Синер во тенисот

Некогаш првиот светски рекет, Борис Бекер, е уверен дека Јаник Синер наскоро ќе се пробива до самиот врв и дека неговата следна цел е освојување на гренд слем турнир. Германскиот стратег верува дека тенисерот од Италија има потенцијал за големи работи и дека тоа го потврдуваат резултатите оваа сезона, кога го освоија со националниот тим […]

„Правилото е прекршено“ – Новак Ѓоковиќ мораше да биде суспендиран

Поранешниот француски велосипедист, Марк Мадио, смета дека Новак Ѓоковиќ, мора да биде суспендиран, затоа што одбил комплетно тестирање на допинг контрола при Дејвис куп настапите. Новак Ѓоковиќ пред средбата против Камерон Нори, беше избран да биде тестиран и поради тоа реагираше остро кон одговорните лица за тоа, сметајки дека тоа можело да почека по мечот, […]

Ѓоковиќ бесен на потегот кој му го направија: Ова ми се нема случено во 20 години кариера

Непријатна ситуација се случи непосредно пред почетокот на мечот помеѓу Новак Ѓоковиќ и Камерон Нори. На еден час пред натпреварот, односно пред втората пресметка меѓу Србија и Британија во Дејвис Купот, Новак беше избран да оди на допинг контрола. Околу несфатливата организација, искоментира и самиот Ѓоковиќ: – Се уште немам направено комплетна допинг контрола, ми […]

Ѓоковиќ за 2024 си постави една единствена цел: Мислам дека можам да го освојам тоа!

Новак Ѓоковиќ пред настапот во Дејвис купот во Малага, даде интервју за шпанскиот весник Марка. Тенисерот пристигна во Малага по освојувањето на завршниот турнир во Торино, каде го освои седмиот трофеј и го потврди првото место на АТП листата. Освојувачот на 24 гренд слем титули, осма година завршува како најдобар играч на планетата, а овој […]

Ако ја освојат Дејвис куп титулата – Ѓоковиќ вети нешто лудо и за кое треба да се има храброст

Новак Ѓоковиќ имаше уште еден тренинг со Дејвис куп репрезентацијата на Србија. Ривал на соседот Србија во чтвртфиналето утре од 16 часот ќе им биде селекцијата на Британија, а во овој дуел изразен фаворит е Србија. Новак Ѓоковиќ најави дека ако ја освојат славната „салатара“, ќе направи нешто лудо и атрактивно. – Имам неколку идеи […]

Исповед на Ана Ивановиќ за пораката на Надал во 2008 во однос на Ѓоковиќ

Српската тенисерка Ана Ивановиќ, која некогаш беше страв и трепет во женскиот тенис, даде свое мислење за G.O.A.T трката во белиот спорт. Ивановиќ најмногу ќе ја сеќаваат во женскиот тенис по освоената титула на Ролан Гарос во 2008 година. Во машка конкуренција таа година славеше Рафаел Надал, кој тогаш и рекол нешто што е поврзано […]

Ѓоковиќ: Го задржав фокусот и победив, но имаше некои некоректни работи од Јаник

Старо-новиот шампион на АТП завршниот мастерс, во краткиот разговор со медиумите по победата над Јаник Синер, истакна дека за него мотивација во финалето било тоа што публиката на моменти го свиркала. -Останав смирен, бев фокусиран и ги најдов вистинските решенија за играта. Знаев што ме очекува, дека ќе го поддржува Синер, имаше и некоректни моменти […]

Финале без проблеми за Ѓоковиќ: Седми триумф на српскиот ас на завршниот мастерс турнир

Тенисерот број1, Новак Ѓоковиќ, вечерва без поголеми проблеми, славеше во финалето против домашниот тенисер Јаник Синер, во финалето во Торино. На завршниот АТП мастерс турнир, победник е Новак Ѓоковиќ, откако во финалето го победи во два сета (6-3,6-3) Јаник Синер. Уште од стартот од мечот беше јасно дека приматот фаворит е во рацете на Новак […]

Ѓоковиќ: Знам што да очекувам

Кога ќе се повлече линијата, закажаното финале меѓу Ѓоковиќ и Синер изгледа како најправеден исход. Најдобриот во светот севкупно против играчот кој покажа најмногу на Завршниот турнир во Торино. „Тој ги доби сите четири натпревари досега, има голема поддршка од публиката, тоа е финале, тој оди на првиот трофеј на овој турнир, јас одам на […]