Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Уште една убедлива победа на ШК Алкалоид

Во четвртото коло ШК Алкалоид се соочи со тимот Марибор Полиграм од Словенија. Алкалоид ја оправда улогата на голем фаворит и очекувано победи во мечот со висок резултат  5,5 – 0,5. Од основниот состав во тимот на Алкалоид недостасуваше Шахријар Мамедјаров, па така на првата табла настапи ВМ Самуел Шанкланд. Играјќи со црните фигури превзема […]

(ВИДЕО) Старт каков што не се памети: Црвениот картон е мала казна за ова

Францускиот рагбист Кастре Рино Питерсе имаше неверојатен старт со очигледна намера да го повреди противникот. На дуелот против Бордо-Бегл, овој скоро два метри висок играч брутално стартуваше врз противничкиот играч Максим Лука. Тој влета во телото на противникот во стилот на популарните кечери и поради тоа предизвика целосен хаос на теренот. Играчите на Бордо сакаа […]

Го предизвика противничкиот навивач на тепачка и секунда подоцна веќе не знаеше каде се наоѓа

Тепачките на навивачите станаа вообичаени во светот на спортот. Договорените борби се особено изразени меѓу навивачките групи кои поддржуваат фудбалски клубови во Европа, додека во Соединетите држави, најмногу пресметките се помеѓу поединци. Честопати има пресметка помеѓу навивачите на спротивставените клубови во американскиот фудбал (НФЛ), а една таква сцена ни доаѓа од неделниот натпревар помеѓу Далас […]

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД во второто коло со победи во двете конкуренции на Европскиот Клупски Куп 2021

Шахистите и шахистките на АЛКАЛОИД, извојуваа победи во второто коло на Европскиот Клупски Куп во Струга. ШК Алкалоид многу убедливо со 5,5 : 0,5 ја совлада силната екипа Словен Рума од Србија. Резултатот ја покажа борбеноста и бескомпромисноста на “Алкалоидовците”. Први своите партии ги завршија ВМ Александр Предке на шестата и ВМ Јуриј Криворучко на […]

Плодна година за Италија: По фудбалерите и одбојкарите станаа европски шампиони

Италијанските одбојкари освоија злато на Европското првенство во Полска, откако во финалето ја победија Словенија со 3: 2 (22:25, 25:20, 20:25, 25:20, 15:11). Италија до победата ја предводеа Даниеле Лавија со 21 и Алесандро Микилето со 17 поени, додека кај Словенија најефикасен беше Ален Пајенк со 16 поени. Словенија двапати водеше, но Италија успеа да […]

Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД стартуваше со победа на Европскиот Клупски Куп 2021

Шахистите на АЛКАЛОИД, успешно стартуваа на годинешниот Европскиот Клупски Куп во Струга, со висока победа од 5:1 против екипата “Lunds ASK” од Шведска. На првата табла велемајсторот Шахријар Мамедјаров со белите фигури рутински го надигра шведскиот велемајстор Smith Axel. Шанкланд со црните фигури најпрво ја изедначи позицијата, а потоа ја превзема иницијативата и го победи […]

(ФОТО) Скандал на Европското првенство во одбојка: Полјаците монтирале ВАР за да не изгубат

Контроверзен момент се случи на синоќешниот полуфинален натпревар од Европското првенство во одбојка кое се одржува во четири држави, но завршницата е во полскиот град Катовице. Во дуелот меѓу домаќинот и Словенија беше особено драматично, но победија Словенците со 3-1, откако последниот сет го добија со 37-35. Полјаците два пати преживуваа благодарение на видео-челинџите при […]

Шаховскиот клуб Алкалоид подготвен за Европскиот Клупски Куп 2021

Најсилното екипно шаховско натпреварување, Европскиот Клупски Куп, по едногодишна пауза, оваа година се одржува од 17 до 24 септември, при тоа, повторно после 2015 ќе биде на “наш терен” во Струга. Во 2016 година ШК Алкалоид го освои Европскиот Клупски Куп и ја понесе титулата Европски Шампион! Европското клупско злато беше освоено во годината кога […]

(ВИДЕО) Каков кикс на домаќините, им ја пуштија српската химна на Словенците

Необична ситуација се случи на Европското првенство во одбојка кое се одржува во Полска. Полјаците како домаќини на првенството во полуфиналето играа со Словенија чии играчи ги изнервираа со гафот пред почетокот на мечот. Имено, Полјаците наместо словенечката химна од разгласот, по забуна или намерно, се уште не се знае, ја пуштија српската химна „Боже […]

Турската компанија Кигили, нов спонзор на МОК

Македонскиот олимписки комитет и турската конфекција Кигили денеска официјално го почнаа своето партнерство. На специјална прес-конференција, претседателот Даниел Димевски и претставникот на Кигили, Хилал Суердем го изразија своето задоволство што во иднина ќе можат да им помогнат на македонските спортисти. „На истиот ден кога е остварен најголемиот успех во историјата на македонскиот спорт, пласманот во […]