Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Европскиот Олимписки комитет со честитка до Даниел Димевски

Поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски, е избран за нов претседател на Олимпискиот комитет на Северна Македонија. Димевски на челното место на МОК доаѓа како наследник на Васил Тупурковски кој по 28 години ја напушти својата позиција и стана почесен претседател. Сега, честитки за Димевски пристигнаа и од Европскиот Олимписки комитет и […]

Виери со јасна порака до Интер: Еден фудбалер не е доволно добар за да биде замена за Лукаку

Кристијан Виери кој е поранешен фудбалер на Интер, смета дека клубот мора да донесе соодветна замена за Ромелу Лукаку, кога белгискиот фудбалер не е на терен. Едноставно без Лукаку, Интер не е иста екипа и тоа се потврдува на терен, а Виери даде и предлог до клубот и посочи еден играч дека не е доволно […]

Хабиб доби покана која не се одбива

Хабиб Нурмагомедов реши да ја заврши кариерата по мечот против Џастин Гаетже. Орелот реши да си замин и тоа кога е на врвот на својата кариера и да нема пораз (29-0), и сега ќе се посвети на семејство кое со години е во подредена позиција. Хабиб одлучи да го минува времето во селото каде што […]

Војнеска-Зикова и нејзините поддржувачи ја напуштија салата, Димевски нов претседател на ОКСМ!

Поранешниот прв човек на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски од вечерва е нов претседател на Олимпискиот комитет. Во напната атмосфера тој беше избран на одговорната функција на Собранието кое траеше речиси четири часа. Едната од кандидатите за претседател на Олимпискиот комитет на Македонија, Александра Војнеска Зикова и претставниците на федерациите кои застанаа зад неа […]

Јасни се условите за кандидатура за претседател на ОКСМ

Откако вчера во јавноста излезе (дез)информацијата дека е поништена кандидатурата за претседател на Олимпискиот комитет на Александра Војнеска Зикова, зовре атмосферата кај оние кои ја поддржуваат предводничката на Атлетската федерација. Тие обвинуваат за криминал затоа што на Војнеска Зикова не и се признаваат како стаж четирите години како потпретседател на Атлетската федерација. Во условите за […]

Не може три федерации да го водат олимпизмот во Македонија

Голема драма се случува последните денови откако беа објавени имињата на кандидатите за нов претседател на Олимпискиот комитет на Македонија. Битката треба да се бие меѓу Даниел Димевски и Александра Војнеска Зикова. На неколку часа пред Собранието што треба да се одржи во хотелот „Александар Палас”, со заедничко соопштение се јавија Боречката, Атлетската и Боксерската […]

Спортот во Македонија пред ново запирање: Новите мерки на Владата се РИГОРОЗНИ

Владата на Македониај изгласа нов општ протокол за организарање на спортски натпревари во услови на пандемија со Ковид 19. „Со овој, нов протокол престанува да важи делот кој се однесува на организација на натпревари од поединечните протоколи за организација на работата на клубовите на спортските федерации и сите спортски федерации се должни ВЕДНАШ да ги […]

ВОЈНОВИЌ: Не се сомневам во Димевски, ќе оди на медал!

Поранешниот македонски репрезентативец Ѓорѓе Војновиќ одлично ги познава квалитетите на еден од кандидатите за претседател на ОКСМ, Даниел Димевски. Заедно работеа во Кошаркарската федерација на Македонија во првите години од мандатот на Димевски и заеднички го трасираа патот кон четвртото место, освоено на Европското првенство во Литванија пред девет години иако Војновиќ тогаш не беше […]

Хабиб доаѓа во соседството на Македонија

Претседателот на боксерската асоцијација на Србија, Ненад Боровчанин и Хабиб Нурмагомедов постигнаа договор според кој шампионот на УФЦ ќе дојде во Србија. Хабиб ја обезбеди титулата во лесна категорија УФЦ во саботата вечерта со победа над Гаетже, но се прости набргу по борбата и рече дека и ветил на својата мајка дека нема да се […]

Избор во ОКСМ: Силната програма на Даниел Димевски води до олимписки медал!

На 28 октомври, Олимписки комитет на Северна Македонија ќе го бира новиот претседател, втор по формирањето на оваа институција, во 1992 година. Единствениот досега беше Васил Тупурковски кој по 28 години заминува од функцијата. На два дена пред изборот, има двајца кандидати: поранешниот претседател на Кошаркарската федерација на Македонија, Даниел Димевски и актуелниот претседател на […]