Category: РАКОМЕТ

ЕХФ ждреб: Македонија ги знае противниците во вториот шешир

Ракометарките на Македонија предводени од селекторот Симовски, си обезбедија место во баражот за СП во ракомет, кое ќе се одржи идната година во Јапонија на крајот од годината, помеѓу ноември и декември. Денешната ждрепка ги откри ривалите од првиот и втор шешир, нашата репрезентација е во вториот шешир на извлекувањето. Во првиот шешир се Шпанија, […]

ПСЖ против Нант, Ел Команданте против капитенот – елиминирај го и сочувај го за СП!

Ракометарите на Пари Сен Жермен на вечерашниот дуел го совладаа силниот Нант за пласман во полуфиналето од Купот на Франција. Ова беше буквално и дуел на нашиот селектор Раул Гонзалес против капитенот на репрезентацијата Кире Лазаров (34:30). Ова беше еден од најубавите натпревари сезонава за француската јавност и медиуми, а тоа беше потврдено и со […]

Гедбан: Навивачите на Вардар, број 1 во Европа!

Алжирскиот голман Калифа Гедбан е член на Вардар само неколку месеци, но со неколкуте важни одбрани на последниот меч на „Црвено-црните“ во Европа, ги освои симпатиите на трибини. Калифа е прв Алжирец досега кој ги брани црвено – црните бои, оставајќи силен впечаток на мечевите од ЕХФ Лига на шампиони и СЕХА Газпром лигата. Тој […]

„Зборнаја“ ја изгаза Данска и се пласира во полуфиналето на ЕП!

Женската репрезентација на Русија вечерва успеа да се пласира во полуфиналето од Европското првенство. Руските ракометарки целосно ја демолираа селекцијата на Данска со резултат 32:21 И на тој начин си го трасираа патот кон 4-те најдобри репрезентации. Ракометарката Вјахирева беше најдобра во редовите на Русија со девет постигнати голови, додека кај Данска, најефикасна беше Хајндал […]

Гонзалез ги откри адутите за СП: Објавен поширокиот список на Македонија

Селекторот на машката сениорска репрезентација г-дин Раул Гонзалез, го објави поширокот список на ракометари за престојното СП во Германија и Данска. Сениорската репрезентација се наоѓа во Група Б со Шпанија, Хрватска, Исланд, Јапонија и Бахреин, а натпреварите од првата групна фаза ќе ги игра во Минхен. Македонија натпреварите ги започнува на 11 јануари против репрезентацијата […]

(ВИДЕО) „Беттер одбрана, алсо гоод напад“ – интервју на англиски јазик на селекторот на Црна Гора

Швеѓанецот Пер Јохансон кој е селектор на Црна Гора од 2017 година, очигледно го научил српскиот јазик, но не сосема добро за да говори самостојно, па во официјалното интервју миксаше англиски со српски, што многумина ги насмеа. „Ве хаве то плај беттер одбрана, анд контра, алсо гоод напад. Тхеи микс сих-зеро-пет-један, три-два-један“ порача Јохансен, а […]

Металург немоќен и во „Јане“ – победата ја однесоа Мешков Брест

Металург вечерва запиша нов пораз во ракометната СЕХА лига, откако на домашен терен, во „Јане Сандански“ победи гостинскиот тим од Белорусија, Мешков Брест. Мешков Брест очигледно беше дека е поквалитетно и поискусна екипа во ова натпреварување, па умешно дојдоа до триумф против младиот Металург. Ова за Металург сезонава е 11. пораз и се наоѓа на […]

Кизиќ – новата голманска надеж на Вардар: Добро се подготвив, но не очекував…

Вардар ја оствари осмата победа сезонава во СЕХА Газпром лигата, против Металург 27-26 и го почна вториот дел од сезоната. Сега „црвно-црните“ повторно се н првото место со 24 бода, а имаат за играње уште три натпревари пред да почнат подготовките на репрезентацијата. „Секогаш кога се игра со Металург натпреварот е тежок. Ние ја имавме […]

Металург го намачи – но комбинираниот Вардар победи „низ иглени уши“

Во последниот натпревар од 10. коло во СЕХА лигата екипата на Вардар го совлада Металург со резултат од 27-26 и на тој начин дојде до осмата сезонска радост во регионалната лига. Актуелните шампиони, ракометарите на Вардар добро го отворија мечот и по 15 минути игра имаа висока предност од +4 (4-8). Но до крајот на […]

Градското дерби во Гевгелија кое ќе има МНОГУ ЖАР: Кожув и Фантоми „со душа“ го чекаат лидерот Блокотехна

Водечката Блокотехна на табелата во домашното кошаркарско првенство, овој викенд гостува во салата „26 април“ кај градскиот ривал Кожув, меч кој ќе придонесе за многу голема тензија. Познато е дека двата клуба се од Гевгелија, домаќинот Кожув кој е со поголема традиција, додека Блокотехна е новиот проект од Негорски Бањи, кој сериозно се наметнува во […]