Category: КОШАРКА

Каков мајстор е Лука Дончиќ – има податок кој го става на рамниште со Леброн Џејмс!

Младиот 19 годишен словенечки репрезентативец, Лука Дончиќ, повторно одигра еден брилијантен натпревар и го привлече вниманието на себе. Тој одигра маестрално во победата на неговиот Далас против Минесота со резултат 119:115. Натпреварот го заврши со 29 поени, 12 асистенции, 8 скокови и 2 украдени топки. Со тоа Дончиќ стана најмладиот играч по Леброн Џејмс, кој […]

Фантастична партија на Кузма, Милвоки ги запре Хјустон и Харден, ново брилијантно издание на Дончиќ

Синоќа се одиграа неколку фантастични мечеви во НБА лигата, во прв план беше дуелот меѓу Милвоки Бакс и Хјустон Рокетс, а Лука Дончиќ уште еднаш го воодушеви светот. 19-годишниот Словенец во победата на својот Далас против Феникс ја одигра една од најдобрите партии во кариерата. Маверикс ги победија Санси со 104:94, а младиот Словенец уфрли […]

(ВИДЕО) Каков „ѕвер“ е Србинот: Постигна трипл-дабл и даде неверојатен кош за победа

Изминатата ноќ во Мајами беше виден неверојатен меч кој го реши Србинот Никола Јокиќ кој погоди тежок флоутер на 2.4 секеунд пред крајот на мечот во пад преку центарот Хита Бема Адебајо. Nikola Jokic puts the @nuggets in front with 2.4 remaining!#MileHighBasketball 101#HeatCulture 99 MIA basketball on NBALP: https://t.co/L3VurkatG8 pic.twitter.com/ZJV11CWqwS — NBA (@NBA) January 9, […]

ВИДЕО: Лејкерс победи кај Далас – Дончиќ покажа дека не е само тројкаш и дека знае да забие

Синоќа беа одиграни 8 натпревариа во НБА лигата, во кои подобар ефект имаа домаќините, кои остварија 6 победа, две победи остварија гостинските екипи. Детроит загуби на домашен терен од Сан Антонио 107:119, Бостон го победи Бруклин на домашен терен 116:95, Хјустон исто така беше подобар дома од Денвер 125:113, Портланд го победи на домашен терен […]

(ВИДЕО) Екс тренерот на Карпош Соколи до своите играчи: Крвта ќе ви испијам, мртви сте утре, ги соблековте гаќите

Актуелниот тренер на Игокеа, Драган Николиќ кој во минатото беше стратег на Карпош Соколи за време на последниот меч од АБА лигата на неговиот тим против Будуќност се обиде да ги разбуди своите играчи од летаргијата. Актуелниот првак во регионалната лигата Будуќност славеше убедлива победа од 96-70, а лошото издание на играчите на тимот од […]

(ВИДЕО) Кари го глумеше Харден, судиите останаа затекнати и збунети

Плејмејкерот на Голден Стејт Вориорс Стеф Кари го имитираше Џејмс Харден во мечот против Сакраменто Кингс. Кари изведе „степбек“ кој е карактеристичен за Харден, но судиите останаа затекнати и досудија чекори, додека на Харден често знаат да му прогледаат низ прсти. Кари потоа со рацете го гестикулираше бројот 13 кој го носи Харден и дека […]

Мега-засилување за вицешампионот: Самарџиски слета во Аеродром

По три ипол годишна пауза, македонскиот кошаркарски репрезентативец, Предраг Самарџиски (32 год., 215 см.) повторно ќе го облече дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска потпиша договор со нашиот тим со важност до крајот на сезоната. Центарот се враќа во добро позната средина, каде што настапуваше во сезоната 2014/15 во која дојде до шампионската титула […]

ВИДЕО: Далас загуби – Лука Дончиќ направи „штета“ надвор од теренот

Далас синоќа беше поразен на гостувањето кај Филаделфија со 106:100, па дури ни разиграниот Лука Дончиќ неможеше да го спречи тоа. Имено, при еден самоиницијативен напад на Маверикс и пробив на Дончиќ кон кошот, словенечкиот кошаркар разнесе буквално еден од камерманите кои беа позиционирани под кошот. Веднаш по тој настан, на камерманот му беше укажана […]

Кошаркарот на Партизан со исповед: По поразот од Ц. Звезда ми дојде навивач со пиштол

Центарот на Партизан, интернационалецот од Австралија, Џек Лендејл во интервју за медиумите во својата татковина говореше за притисокот со кој се соочува во редовите на „црно-белите“. „Да се игра за Партизан е лудо. Тоа е едно од интересните искуства кои сум ги имал, но понекогаш може да биде и многу застрашувачки“ изјави Лендејл и раскажа […]

(ВИДЕО) Сите се вчудоневидени – Дали ова е најголемата грешка кој сте ја виделе !?

Кошаркарите на Хјустон синоќа го совладаа тимот на Голден Стејт во одличен меч со резултат од 135-134 после продолженија. По мечот најмногу се говореше за она што се случуваш во последната минута, поточно неверојатната неправда кој е сторена против Хјустон. Десет секудни пред крајот на мечот додека резултатот беше нерешен, Кари погоди и донесе предност […]