Category: ФУДБАЛ

Oва се нестварни бројки: Па дури и Роналдо ни Меси не му се конкуренција околу платата

Медиумите во Англија откриваат колку всушност заработува Ерлинг Халанд во Манчестер Сити. Тој минатото лето се пресели од Дортмунд во Манчестер и може да се каже дека веќе е главен играч на „граѓаните“. Деновиве островските медиуми објавија колку заработува неделно Ерлинг Халанд и бројките се запрепастувачки, брутални. Медиумите тврдат дека Халанд заработува близу 900 000 […]

ФИФА побара, Динамо одобри – соиграчот на Адеми и Ристовски доби суспензија

Меѓународната фудбалска организација (ФИФА), го суспендираше на извесен период фудбалерот на Динамо, МахирЕмрели, поради што играчот имал долг кон неговиот поранешен клуб, Легија Варшава. Околу тоа се огласи хрватскиот шампион, кој ги појасни работите за овој случај. „Со оглед на големиот број прашања, ја известуваме јавноста дека Динамо преку хрватската федерација, прими допис од ФИФА, […]

Фудбал или војна? Еве што се случуваше на терен и зошто беше прекинат мечот Малме – Унион Берлин

Натпреварот од Лига Европа вечерва помеѓу Малме и Унион Берлин, стартуваше во предвидениот термин, но половина час беше прекинат. Причина за тоа беше дивеењето на домашните навивачи, кои фрлаа со пиротехнички средства кон делот од трибината каде беа сместени фановите од Берлин, а неколку минути оддекнуваа силни детонации. На моменти сето тоа изгледаше хаотично на […]

Каков пех: Челси го загуби новото засилување за дербињата со Јунајтед, Арсенал и Сити

Тренерот на Челси, Грахам Потер, уште на почетокот од авантурата со клубот од „Стемфорд Бриџ“, се соочува со одредени проблеми. Имено, Челси го загуби Весли Фофана на извесен период, откако се повреди на натпреварот против Милан во Лигата на шампионите. Тој го постигна првиот гол за „сините“, но се повреди и според првичните информации, ќе […]

Звезда сигурна во Белград, Јунајтед се помачи во Никозија но дојде до победа

Манчестер Јунајтед вечерва оствари тешка победа на гостувањето во Никозија кај Омонија со 2:3. Гостите мораа да прават пресврт бидејки домаќинот прв поведе во 34. минута преку Ансарифард. Во вториот дел прво преку Рашфорд доаѓаат на 1:1, нешто подоцна Марсијал зголемува на 1:2, а гол за 1:3 постигнува Маркус Рашфорд. Конечните 2:3 ги постигнува Панајоти […]

Лудница: Преку 2 милиони фанови во Англија потпишаа петиција за да се избрка Халанд

Стартот на Ерлинг Халанд во Манчестер Сити е брутален, премногу ефективен, неговите бројки се импресивни и најава дека ќе руши мноштво на рекорди. Тој постигнува гол скоро на секој натпревар, а сезонава веќе има неколку хет-трикови, што јасно укажува на тоа каков играч успеа да донесе Манчестер Сити. Но добар дел од фановите во Премиерлигата, […]

Фудбалерот на ПСЖ: Јас повеќе не го разбирам фудбалот

Бенфика и ПСЖ синоќа одиграа без победник (1:1), а фудбалерот на „светците“ истакна дека е зачуден од одлуката на шпанскиот судија Хесус Манзано, да не го исклучи играчот на Бенфика за потегот, Енцо Фернандез. Верати признава дека бил изненаден од одлуката на Манзано да не го исклучи Фернандез по грубиот старт врз него и истакна […]

Шок за „црвените ѓаволи“: Тие напаѓаа, но Омонија поведе!

Иако во првите 35 минути од натпреварот Омонија – Јунајтед, теренската иницијатива ја имаше гостинската екипа, сепак шокот за нив доаѓа во 35 минута, кога домаќините поведуваат. По еден напад на гостите и несреќно пропуштање на топката, гостите доаѓаат до полуконтра, која брзо ја претвараат во гол преку Ансарифорд, на голема еуфорија за домашните навивачи. […]

Крај на една ера: Мундијалот во Катар е последен во кариерата на Меси!

Имаше многу падови со репрезентацијата, два пати се откажуваше, но Лионел Меси и по 16 години од своето деби, ќе го предводи националниот тим на Аргентина на Светско првенство. За жал, тоа ќе биде негов последен настап на овие манифестации, тоа го призна самиот во телевизиско интервју во кое зборуваше дека како што ближи времето […]

Гвардиола ги разочара навивачи на Реал Мадрид

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола демантираше дека норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд има клаузула во договорот со англискиот клуб дека по две сезони може да се пресели во Реал Мадрид, пренесуваат британските медиуми. Халанд во летниот преоден рок пристигна во Манчестер Сити од Борусија Дортмунд. Некои британски медиуми објавија дека норвешкиот напаѓач има излезна клаузула […]