Category: АВТО-МОТО

Рикиардо подготвен да биде резервен возач во Ф1

Возачот на Мекларен, Даниел Рикиардо изјави дека следната година ќе биде подготвен да ја преземе улогата на резервен возач во еден од водечките Формула 1 тимови. Рикиардо ќе го напушти Мекларен на крајот од сезоната, една година пред да му истече договорот. Тимот го раскина договорот со него и го доведе резервниот возач на тимот […]

Розберг го анализира Ферари: Боже мој, дури во Ф2 и Ф3 имаат подобра стратегија од нив

Последниот викенд во Ф1 донесе многу нови возбудувања, но исти проблеми во Ферари. Нивните грешки редовно се повторуваат во трка од трка, а нивниот шеф Биното пред неколку дена истакна дека не им биле потребни промени, односно дека работеле добро. Со тоа не се согласува некогашниот Ф1 шампион и екс возач на Мерцедес, Нико Розберг, […]

Кралот на „Зандворт“: Верстапен ја гази конкуренцијата, на чекор од нова титула

Холандскиот возач Макс Верстапен и денеска беше најдобар пред конкуренцијата, овој пат на домашната „Зандворт“ патека. Уште една интересна трка која ни приреди возбудувања, а на крајот заврши со победа на водечкиот во генералниот поредок сезонава. Верстапен триумфираше пред Џорџ Расел и Шарл Леклер, а со оваа победа, за него јубилејна, 30-та во кариерата, дојде […]

Верстапен не дозволи изненадување: Ќе стартува од пол-позиција пред своите!

Макс Верстапен ќе тргне од пол-позицијата на утрешната трка за ГН на Холандија, на патеката „Зандворт“. Холанѓанецот оваа година ќе вози пред домашната публика како лидер во шампионатот и тоа се виде уште денес колку му значи за самодовербата. Од позицијата број2 ќе стартува Шарл Леклер од Ферари, додека од 3. позиција ќе стартува Карлос […]

Човекот кој му помогна најмногу на Шуми во Ф1, не успеа да го види, Корина му забрани!

Сопругата на Михаел Шумахер, Корина, не му дозволија на ирскиот бизнисмен и некогашен прв човек на тимот на Џордан во Ф1, Еди Џордан, да го посети седумкратниот Ф1 шампион. Михаел Шумахер своето деби го имаше во 1991 година токму во екипата на Еди Џордан, од каде и тргна неговиот поход кон титулите. Но сега очигледно […]

Шумахер останува без тим во Формула 1 !?

Германскиот возач Мик Шумахер ќе мора да бара нов тим во Формула 1 шампионатот, бидејќи на крајот од сезоната нема да го продолжи договорот со тимот на Хаас Ферари. Прв возач на тимот на Хаса во следната сезона ќе биде Данецот Кевин Магнусен, додека на втората позиција би седнал Италијанецот Антонио Џовиначи. Мик Шумахер нема […]

Ферари се сомнева во новитетите на Ред Бул: Тоа би било скоро невозможно

Возачите на Ферари не можеа ни одблиску да им парираат на „лименките“ од Ред Бул во перформансите на последната трка, а тоа е нешто кое отвара поле за анализа, но и сомневања. Дали навистина Ред Бул има фантастична работа минато во гаража, или пак Ферари е толку мизерен и лош, па успеа да ја оплеска […]

Верстапен е класа пред останатите: Ферари повторно имаше очајни потези и пехови

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, попладнево триумфално продефилира низ свиоците на „Спа Франкоршамп“, една од највозбудливите трки во Ф1 календарот. Тој иако поради казна стартуваше од 14. позиција, успеа во првите кругови да се префрли до првите 6-7 болиди, а потоа се беше приказна сама по себе. Работите му се редеа како од шега, […]

Драматичен инцидент на Хамилтон со Алонсо: Луис веднаш упати „пцовка“ кон Шпанецот

Трката на „Спа Франкоршамп“ е скоро секоја година спектакулана, а таков беше почетокот и оваа сезона. Уште на почетокот се случија неколку мини инциденти, од кои се чини најсилен беше дуелот на Хамилтон против Фернандо Алонсо, дуел од кој најдебелиот крај го извлече британскиот возач. Хамилтон беше крајно лут на Алонсо, бидејки смета дека неговиот […]

Верстапен најбрз на „Спа“, но нема утре да стартува како првопласиран

Макс Верстапен оствари најбрзо време во квалификациите. Втор е Карлос Саинц од Ферари,а трет Серхио Перез. Но поради тоа што Верстапен ќе мора да одработи казна од ФИА поради користење на нови елементи во својот болид, утре Саинц ќе стартува од првата позиција. Спа Франкоршамп е трка која секогаш нудела возбудувања, а ништо помалку нема […]