Category: АВТО-МОТО

Од Ред Бул удрија по ФИА: Мерцедес е секогаш заштитената страна!

Еден од главните советници на Ред Бул, Хелмут Марко, смета дека стјуардите на ФИА секогаш го штитат Мерцедес кога има нејасни ситуации на патеките. Себастијан Фетел кој победи на трката во Канада минатиот викенд, по трката автоматски ја загуби победата на зелена маса, пред се поради одлуката на стјуардите на ФИА, да го санкционираат германскиот […]

Ферари се чудо – направиле голем кикс поради кој Фетел можел да го загуби и 2. место во Канада

По контроверзната трка во Канада, Ферари призна дека направиле една од неколкуте грешки, кога не успеале на време да го известат Чарлс Леклер за 5-те секунди казна на Себастијан Фетел. Фетел доби казна од стјуардите на трката поради инцидентот во 57/70 круг, поради тоа што излета од патеката и небезбедно се врати на неа, препречкувајки […]

(ВИДЕО) Два моменти се клучни во целата ситуација: Познато е зошто Фетел доби казна

Себастијан Фетел прв мина низ целта на трката за Големата награда на Канада, но на крајот сепак остана без победата во Монтреал. Причина за тоа е што Германецот доби казна од пет секунди за небезбедно враќање на патеката, по што триумфот му се припиша на Луис Хамилтон. Ферари имаше сериозна шанса да стави крај на […]

Ферари сака да го врати ударот, но фактите се против него!

Ферари, односно Себастијан Фетел, испушти шанса да дојде до првата победа оваа сезона во Формула 1. На трката за Големата награда на Канада Германецот помина прв низ целта, но поради прекршок во 58. круг, му без одземени пет секунди и победата му припадна на Луис Хамилтон. Тоа не ги остави рамнодушни во Ферари каде планираат […]

Хамилтон објаснува: Зошто Фетел не е во право што е лут на одземената победа

Себастијан Фетел ја загуби победата на зелена маса вчера во Канада и беше прилично лут на тоа поради одлуката на стјуардите. Сега официјално победник во Монтреал е Луис Хамилтон, кој по трката, иако го разбира бесот на Фетел, сепак образложи зошто тој не е во право. „Фетел рече дека неправедно загубил? Тоа е негово мислењ […]

Фетел не сака да прифати што му направија од ФИА: Ова не е спортот во кој се заљубив

Себастијан Фетел не сакаше вчера да ја признае казната на стјуардите на ФИА од 5 секунди, која буквално му ја одзема титулата. Неговиот несмасен излет низ тревнатиот дел на патеката во Канада го чинеше одземање на победата на зелена маса, а тој воопшто не беше среќен по трката, судејки според она што го направи и […]

Џентлменот Хамилтон – барем го утеши Фетел!

Луис Хамилтон сигурно чекори кон уште една шампионска титула во Формула 1. Сезоната допрва почнува, а тој веќе има убедлива предност во однос на ривалите. Драматичната победа на трката во Канада е уште еден дел од тој пат иако начинот на кој дојде до неа не е онаков каков што посакуваше тој. „Ова апсолутно не […]

ФЕТЕЛ ДАЛИ СИ СЕРИОЗЕН: Германецот по трката го има „нај-моментот“ во Канада

Себастијан Фетел е фуриозен денеска по одземената победа од страна на стјуардите на ФИА во Канада, а победник на оваа трка е и официјално Луис Хамилтон. Германецот не сака да ја прифати казната на ФИА и одземената победа на зелена маса, па откако не сакаше да даде изјава пред насобраните фанови, тој продре низ боксот […]

Тензичен крај во Канада – Фетел одби да даде изјава, но по тимско радио удри по ФИА

Себастијан Фетел дефинитивно не е задоволен од одлуката на стјуардите да го санкционираат неговиот потег и возење низ тревникот со 5 секунди казна, со што буквално му ја одземаа победата. Иако Фетел победи, сепак Луис Хамилтон е победник на трката во Канада денеска, а по тимското радио можеше да се насети лутиот тон кој Фетел […]

Фетел прв во Канада, но победник е Луис Хамилтон

Себастијан Фетел е освојувач на канадското ГП оваа година, тој денеска беше прв на гридот по комплетирањето на 70 кругови, но 25-те бодови и победата сепак ќе одат на контото на Луис Хамилтон. Поради прелетувањето во тревнатиот дел од патеката во Монтреал, Себастијан Фетел од стјуардите доби 5 секунди казна кои треба да ги одработи, […]