Category: АВТО-МОТО

Телефонскиот повик на Хамилтон до Верстапен во кој Британецот препознал нешто негативно

Британскиот возач Луис Хамилтон откри дека по инцидентот во Силверстоун, веднаш по трката го побарал Макс Верстапен, да се увери дека е се во ред со него. Холандскиот возач како што знаеме, го извлече подебелиот крај на британското Гран при, откако излета и му остави чист терен на Хамилтон да ја анулира целосно големата бодовна […]

Инцидентот меѓу Хамилтон и Ферстапен ќе се преиспитува

Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) го прифати барањето на Ред Бул за преиспитување на одлуката околу казната на возачот на Мерцедес Луис Хамилтон по инцидентот на Големата награда на Велика Британија. Инцидентот се случи во првиот круг од трката, кога дојде до судир меѓу Хамилтон и лидерот во генералниот поредок Макс Ферстапен. Ферстапен тргна од првата, […]

ВИДЕО: Кошмар во Шпанија – по хорор сударот, 14 годишен возач прегазен до смрт

На трка во Алканиз денеска, починал 14 годишен мотоциклист по име Хуго Милан. Во прашање е трка од европскиот куп за млади јуниори, а Милан бил еден од најперспективните возачи во неговата генерација. Споменатиот мотоциклист ја изгубил контролата врз својот мотор, а на него налетал мотоциклистот Милан Павелец од Полска, кој никако не можел да […]

Монтоја објасни зошто Хамилтон ќе биде уште поагресивен кон Макс до крајот на сезоната

Некогашниот возач во Формула 1, Хуан Пабло Монтоја, смета дека Луис Хамилтон нема друг избор, освен да биде агресивен кон брзиот Макс Верстапен, кој сезонава сериозно се наметнува да ја освои првата шампионска титула. Седумкратниот светски шампион имаше голем инцидент последната трка против Макс Верстапен, а во тој инцидент публиката беше поделена во однос на […]

По одличниот резултат во саботата, Иџе денес немаше среќа на Имола: НЕМА ОТКАЖУВАЊЕ!

По одличниот резултат на подиумот (2-ро место) на вчерашната трка во Имола од ТЦР шампионатот, македонскиот возач Игор Стефановски Иџе денеска имаше кошмарен ден. Тој на денешната трка имаше инцидент по 13-та минута од трката на истата патека, откако имаше близок контакт со еден од возачите на гридот, по што ја загуби контролата и излета […]

Иџе-национале: Ова знаме уште долго ќе се вее по патеките, поздрав за цела Македонија

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе, успеа да дојде до првиот подиум во новата сезона, откако извоза маестрално на неговата омилена патека во Имола. Тој трката во ТЦР шампионатот ја заврши на втората позиција со 0.8 секунди заостанување зад победникот на трката Кевин Чекон, додека подиумот го комплетираше рускиот возач Евгениј Леонов. Несомнено дека оваа патека […]

Историја: Младиот Шумахер седна во болидот кој го возеше неговиот татко во 1991 година

Синот на Михаел Шумахер кој сега се натпреварува во Формула 1, во вторникот на патеката „Силверстоун“, седна во првиот болид кој го возеше неговиот татко во 1991 година за екипата на Џордан. Актуелниот возач на Хас, Мик Шумахер, се запозна со тоа какви биле болидите пред три децении и барем на малку го почувствува духот […]

Контроверзното претекнување на Хамилтон е „апсолутно во согласност со правилата“?!

Техничкиот директор на Мерцедес, Џејмс Алисон, денеска истакна дека шампионот во Формула 1 Луис Хамилтон постапил во согласност со правилата во текот на претекнувањето на Макс Ферстапен на трката за Големата награда на Велика Британија. „Што се однесува до нас, маневрот кој Луис го изведе е апсолутно во согласност со правилата на Меѓународната автомобилска федерација […]

Си даде ли Хамилтон „автогол?“ – Доколку нема почит, тоа од Силверстоун ќе се повтори!

Луис Хамилтон деновиве е критикуван од поголемиот дел од јавноста, која смета дека тој имал сериозно влијание на сударот со Верстапен. Многумира рекоа дека тој едноставно бил во таква позиција што не можел да исчезме во моментот каде беше позициониран на патеката пред свиокот, но од друга страна, многумина се прашуваат зошто Хамилтон не стисна […]

Во Ред Бул се уште бесни за Силверстоун – сега можеби најавуваат следен чекор

Челниците на Ред Бул размислуваат да ја обжалат одлуката на ФИА да го казни Хамилтон само 10 секунди на трката во Силверстоун за потегот против Верстапен. Луис Хамилтон со победата во Британија успеа да ја стопи предноста на Макс Верстапен максимално и токму тоа е нештото кое сега не им дава мир на луѓето во […]