Доменикали: Возачите не треба да се споредуваат

Извршниот директор на Дукати, Клаудио Доменикали ги повика навивачите да не ги споредуваат перформансите на Марк Маркез, со оние на возачите на актуелната верзија на моторот на италијанската марка.

Како што е познато Маркез во „Гресини“ го вози моделот „Десмододичи ГП23 “, но не и најновата верзија. Возачите на фабричкиот тим (Франческо Банаја и Енеа Бастианини) и оние на Прамак (Хорхе Мартин и Франко Морбидели) го возат најновиот „ Десмододичи ГП24 “.

Покрај Маркез, со постарата верзија се натпреваруваат и неговиот помлад брат и тимскиот колега Алекс, како и возачите на „ВР24“, Марко Беџеки и Фабио ди Џанантонио.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО