18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Ветеранот како во најдобрите денови: Со победа вечерва, Федерер ќе го помине Надал

Најдобриот тенисер на сите времиња Роџер Федерер има шанса денеска да се искачи на шестото место на АТП листата ако денеска го совлада Стен Вавринка во финалето на Мастерсот во Индијан Велс. Со синоќешниот триумф против Сок, швајцарскиот ас си...

Ѓоковиќ се жали на повреда: Србинот го пропушта Мастерсот во Мајами

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ веројатно ќе го пропушти Мастерсот во Мајами поради повреда на лактот. Француската новинарска, Карол Бушар ја пренесе информацијата дека Ѓоковиќ е под знак прашање и дека се вратил во Монако за да се консултира со...

Сензација на годината: Фантастичниот Истомин го исфрли Ѓоковиќ од Австралија Опен

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин ја направи најголемата сензација на годинашниот Австралија Опен откако утринава го елиминира Новак Ѓоковиќ во второто коло. За речиси пет часа, 117. светски тенисер славеше со 3-2 (7-6, 4-6, 2-6, 7-6, 6-4) за својот најголем резултат...

Изненадување за навивачите: Ѓоковиќ го најде новиот тренер!?

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ ја изненади цела тениска јавност откако вчера, на мечот против Алмагро од Мастерсот во Мадрид, во неговиот бокс беше познатиот тренер Патрик Муратоглу. Тој е попознат како досегашен тренер на Серена Вилијамс која поради бременоста...

Драматична швајцарска пресметка: Ѓорческа ја доби противничката во финалето

Првата носителка, Штефани Фегеле ќе и биде противничка на Лина Ѓорческа во финалето од квалификациите за настап на Австралија Опен. Во швајцарскиот дуел, Фегеле беше подобар од Садиковиќ со 2-1 (6-1, 6-7, 6-2) во натпревар кој се чинеше дека ќе...

Санчес ја откри големата тајна: Парке ја рани Селеш, а мене сакаше да ме...

Поранешната шпанска тенисерка Аранча Санчес Викарио откри една непријатна тајна која ја држела надвор од јавноста повеќе од две децении. Само неколку недели по нападот со нож на Гинтер Парке врз Моника Селеш, Санчес Викарио добила писмо со заканувачка содржина....

Голем ден за Србинот: Ѓоковиќ се израмни со Сампрас и влезе во друштво на...

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ, конечно, заличи на себе и го совлада Хуан Мартин дел Потро со 2-1 во третото коло од Мастерсот во Индијан Велс. Со тоа, тој стигна до 300. победа на Мастерс турнирите и влезе во друштво на...

Надал се пишмани за неиграњето во Квинс, но и потенцираше кој е фаворит на...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал порачува дека се уште не е на нивото на кое посакувал да биде пред почетокот на реномираниот Грен слем турнир Вимблдон. Тој се надева дека тренинзите во Лондон ќе му помогнат, па по две години пауза,...

Мареј поразен од Гофан – првиот светски рекет почна да губи на неважни натпревари...

Светскиот рекет број 1, Енди Мареј, го загуби првиот натпревар во новата сезона, откако подобар од него во Абу Даби беше Давид Гофан со 7:6, 6:4. Ова за Мареј е прв пораз откако претходно стана број 1 тенисер на новиот...

Надал во осминафиналето на мастерсот во Монте Карло

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше денес во осминафиналето на мастерсот во Монте Карло, откако славеше над Едмунд по три сета 6:, 5:7 и 6:3. Надал кој е седми тенисер на светот победи за 2 часа и 19 минути. Првиот...