Ѓоковиќ се повлече од настап и на Мастерсот во Мадрид

Новак Ѓоковиќ во последен момент реши да се повлече од АТП Мастерсот во Мадрид.
Оваа информација на својот профил на социјалната мрежа „Х“ ја пренесе угледниот тениски новинар, Хозе Моргадо.
Новак претходно учествуваше на Мастерсот во Монте Карло кога беше елиминиран во полуфиналето од Каспер Руд од Норвешка во три сета. Српскиот тенисер беше пријавен за турнирот во Мадрид, но сепак реши да го прескокне натпреварувањето во главниот град на Шпанија каде ќе ги видиме Рафаел Надал и Карлос Алкараз.
Новак ниту минатата година не настапи во главниот град на Шпанија, па нема да загуби ниту еден бод на АТП листата. АТП Мастерсот во Мадрид ќе се игра од 24 април до 5 мај.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО