13 C
Skopje
Sunday, February 26, 2017
КОШАРКА

КОШАРКА

Антиќ останува без еден од соиграчите: Бекот на Фенербахче од идната сезона во Сакраменто

Српскиот репрезентативец и соиграч на Перо Антиќ во Фенербахче, Богдан Богдановиќ од идната сезона ќе игра во НБА лигата. Негов следен клуб ќе биде Сакраменто Кингс, а трансферот го потврди и генералниот менаџер на овој тим Владе Дивац. Токму Богдановиќ...

Не си играј со клупската легенда: Го нарече Дивац идиот, па доби отказ

Водителот на една популарна радио-станица во Сакраменто, Дејмиен Барлинг во програма во живо го нарече Владе Дивац идиот, па потоа веројатно зажалил за своите зборови. Барлинг со своите гости ги коментираше најновите случувања во Сакраменто Кингс, односно прес конференцијата на...

Дух на теренот: Во игра 28 минути, ефект – нула! (ФОТО)

Во низата трипл-даблови оваа сезона, последните два дена во НБА се зборува за кошаркарот на Милвоки Бакс, Тони Снел. На натпреварот против Јута во петокот, тој помина на теренот 28 минути, но како воопшто да не играше. За тој период,...

КК Кожув со тешка победа на гостувањето во Охрид

Нешто потешко од очекувањата, КК Кожув од Гевгелија вечерва славеше на гостувањето кај Охрид со резултат 86:80. Оваа победа за гевгеличани претставува трета во низа во првенството, и сигурно дека не очекуваа таков отпор од отпишаниот Охрид на оваа средба. Гевгеличани...

Работнички го демолираше Пелистер

Екипата на Работнички дојде до рутинирана победа во кошаркарскиот шампионат на Македонија, откако на гостински терен, лесно и убедливо славеа над Пелистер со 95:60. Натпреварот се одигра во „Јасмин“ во Кавадарци, а тоа очигледно не им одговараше на битолчани, кои...

Вулгарна преписка меѓу Шекил о’Нил и Џавел Мекги: Старо копиле…, пу.и к.р… (ФОТО+ВИДЕО)

Легендарниот центар на Лос Анџелес Лејкерс, Шекил о'Нил влезе во вулгарна преписка со кошаркарот на Голден Стејт Вориорс, Џавел Мекги која последните денови ја забавуваше американската кошаркарска јавност. Се почна со видеото кое Шек го објави во својата емисија "Шектин...

Реал убедлив против Дарушфака, Љуљ експлодираше во 10 минути (Видео)

Реал Мадрид убедливо ја совлада екипата на Дарушфака со 101:83, во натпревар од рамките на Евролигата. Посебно расположен за игра вечерва во редовите на кралевите беше Серхио Љуљ, кој за една четвртина, експлодираше постигнувајки 19 поени. Претходно се одиграа и натпреварите...

АБА: Карпош Соколи имаше темпо за сензација, но на крајот капитулираа во Загреб

Карпош Соколи вечерва на гостувањето во Хрватска против Цедевита, беше поразен, иако сценариото и конечниот исход можеа да бидат поинакви. Македонскиот претставник во АБА лигата имаше водство скоро до крајот на третата четвртина, но потоа како да потклекнаа, или како...

Ајверсон брутално искрен: Не сакам да тренирам некој гом*ар во НБА

Многумина од љубителите на НБА кошаркарката често се прашуваат зошто некогашниот ас на Филаделфија и уште неколку други екипи во НБА, Ален Ајверсон, не се обиде да изгради тренерска кариера, па сега кошаркарските фанови, добија соодветен одговор. Легендарниот кошаркар, чиј...

Заврши сезоната за најмалерозниот кошаркар во НБА лигата

Лоши вести пристигнаа за екипата на Филаделфија. Првиот пик на минатогодишниот НБА драфт, Бен Симонс дефинтивно нема да заигра оваа сезона и своето деби во најквалитетната кошаркарска лига ќе го има следната. Како што објави тимот од Градот на братската...