НБА, плеј-оф: Ембид со уникатно постигнување

Кошаркарот на Филаделфија, Џоел Ембид, постигна 50 поени од 19 обиди за шут (плус осум скока) на мечот против Њујорк никс, 125:114.

Тој е првиот играч во НБА историјата кој во плеј-офот успеал да постигне најмалку 50 поени со 20 или помалку шутеви. Покрај Ембид се истакна и Тајрис Макси кој постигна 25 поени и имаше седум асистенции. Кај Никс најдобар беше Џејлен Брунсон со дабл-дабл ефект, 39 поени и 13 асистенции. 

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО