33 C
Skopje
Friday, June 23, 2017
РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

Червар: Имам две татковини, не можев да спијам кога одлучив да ја напуштам Македонија

Тренерот на Металург, Лино Червар ќе ја предводи хрватската репрезентација на претстојното Европско првенство во јануари. Тој повторно седна на „жешкото“ столче и ќе се обиде да ги однесе „коцкестите“ до златниот медал, одличје што им недостига во големата...

Червар со своја желба пред ждрепката: Може било кој, само мојата Македонија не!

Ждрепката за групната фаза од Европското првенство 2018. година е вечерва од 19:00 часот во Загреб. Хрватите веќе ги прават калкулациите околу тоа кои би биле најповолните противници, а селекторот на „Коцкестите“, Лино Червар, сака да ја избегне својата...

Ракометарите вечерва ќе ги дознаат противниците на ЕП во Хрватска

Mакедонските ракометари вечерва ќе ја добијат групата, односно противниците со кои ќе разигруваат на ЕП кое на почетокот од идната година (од 12 до 28.јануари) ќе се одржи во Хрватска. Нашата селекција е сместена во вториот шешир, заедно со Данска,...

Големо признание од Laola1 за четири играчи на Вардар и Кире Лазаров од Барса

Во изборот на најдобриот тим на сезоната во ракомет, од страна на медиумскиот партнер на ЕХФ, Laola, има место за многу познати лица од нашето подрачје. Дефинитивно освојувањето на европската круна во Келн годинава, силно влијаеше во очите на Laola1,...

Репрезентативката се враќа дома: Бајрамовска е нов член на ЖРК Вардар

Македонската репрезентативка Мирјета Бајрамовска од новата сезона ќе биде член на актуелниот шампион и европски вицепрвак ЖРК Вардар. По три сезони во словенечкиот Крим, таа денеска го официјализира враќањето во татковината и тоа преку најквалитетниот тим во земјава. Неодамна, таа...

Командантот Раул ги пофали ракометарите: Одлични бевме

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гоналез, по вчерашната убедлива победа против Чешка и обезбеденото учество на ЕП во Хрватска како првопласирана репрезентација во нашата група, вели дека неговите избраници одиграле одличен меч. „Сите знаеја што треба да направат и...

Македонија од вториот шешир ќе ги чека противниците за ЕП во Хрватска

На 23-ти јуни во Загреб ќе биде ждрепката за групната фаза од Европското првенство во Хрватска, а нашата репрезентација ќе ги чека своите противници од вториот шешир. Тоа е сигурно со оглед на тоа што Македонија е првопласирана во својата...

Лазаров: Среќен сум, Македонија игра квалитетен и модерен ракомет

Дека Кире Лазаров е предводник на македонската ракометна репрезентација, се докажа и вечерва на дело, каде тој им даде 11 голови на Чесите, кои го доживеаа еден од најтешките порази против Македонија (33:20). Македонија со оваа победа го завери пласманот...

Лино е минато – македонскиот ракомет одлично плови со капетанот РАУЛ! (Фото)

Ракометна Македонија сигурно веќе го заборави селекторот Лино Червар, кој до пред неколку недели ја предводеше нашата селекција. Но по неговото откажување, ракометната федерација брзо реагираше и го договори Раул Гонзалес, шпанскиот маестро и тренер на РК Вардар, со кој...

Чешка декласирана во Скопје – Македонија обезбеди пласман на ЕП во Хрватска! (Видео)

Ракометна Македонија повторно се радува, вечерва репрезентацијата се избори за победа против Чешка (33:20), што значи дека го заверуваме пласманот на идното ЕП во Хрватска, кое ќе се одржува следната година. Македонските ракометари апсолутно ја надиграа селекцијата на Чешка во...