Македонија против Шведска во првиот меч на ЕП

Најдобрите ракометарки на Македонија ги дознаа противничките за Европското првенство (ЕП), како и термините за одигрување на средбите.

Македонија е во групата А, во унгарскиот град Дебрецин. Во првиот меч на 28 ноември,  Македонија ќе игра со фаворитот Шведска, два дена подоцна е мечот со Турција, а на 2 декември, дуелот со Унгарија.

Првите две селекции од шестте групи ќе ги продолжат мечевите во главната рунда на ЕП, што ќе се одржи во Унгарија, Австрија и во Швајцарија, од 28 ноември до 15 декември годинава.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО