Category: КОШАРКА

Центар од Бахами е прв пик на НБА драфтот, Дончиќ оди во Тексас

Без поголеми изненадувања помина драфтот 2018 во НБА лигата. Како прв пик е избран центарот Диандре Ејтон од Бахами, член на Универзитетот Аризона кој својата професионална кариера ќе ја почне во Феникс Санс. Можеби некои очекуваа прв да биде Лука Дончиќ, но некои работи пред драфтот укажаа на тоа дека 19-годишниот Словенец ќе почека на […]

Теодосиќ се враќа во Европа ?

Плејмејкерот и капитен на српската кошаркарска репрезентација Милош Теодосиќ е пред враќање во Европа и настап на во екипа од Евролигата. Тренерот на турскиот тим Фенербахче и српски стручњак Жељко Обрадовиќ како што пренесуваат турските медиуми има желба Теодосиќ да го донесе во својот тим. ЛА Клиперс имаа опција да го отпуштат Милош Теодосиќ до […]

Хауард на пат за Бруклин

Почнаа „трејдовите“ во НБА лигата за новиот преоден рок. Шарлот Хорнетс се реши да го прати Двајт хауард во Бруклин Нетс во замена за Тимофеј Мозгов и два пика од втората рунда на драфот плус и дополнителна сума пари како обештетување. Оваа вест ја соопшти Адријан Војнаровски од ЕСПН. Шарлот на овој начин сака да […]

Нов предлог за број на странци на МКФ

На денешната последна дебата помеѓу Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и претставници на Прволигашите (7 клуба) беше изнесен предлогот од страна на МКФ за намалување на бројот на странците за наредната сезона и за наредните сезони со цел за подобрување на квалитетот на македонските кошаркари и зголемувањето на минутажата кои истите ја имаат во клубовите. По […]

ВИДЕО: Дечко, ти не си од оваа планета: Новата луда тројка со една рака на Дончиќ!

Кошаркарите на Реал Мадрид синоќа ја совладаа Басконија во 4. натпревар од финалната серија во Ендеса лигата и така дојдоа до својата 34. титула во националниот шампионат. Кај победникот Руди Фернандез беше најефикасен со 27 поени, воедно беше избран и за МВП во финалето. На спротивната страна Родриг Бобо беше најдобар стрелец со 19 поени. […]

Давитков ги собра сениорите, дојде и Витингтон

Репрезентацијата на Македонија денеска го одржа првиот собир во пресрет на последниот натпревар во рамки на првата фаза од претквалификацискиот циклус за Евробаскет 2021. На повикот на селекторот не одговорија тројца кошаркари поради повреда, а Александар Костоски подоцна ќе им се приклучи на подготовките. На собирот присуствуваше и македонскиот натурализиран кошаркар Шејн Витингтон кој ќе […]

Теодосиќ пред враќање во Европа?

Како што пренсеува порталот Спортандо, Милош Теодосиќ, српскиот плејмејкер според договорот има опција за исплата на 6,3 милиони долари до 24.јуни за предвремен раскин на договорот. Но, многу веројатно е дека ако го отпушти клубот до 15.јули тогаш ќе му исплати „скромни“ 2,1 милион долари. Изминатава сезона поради повреда на стопалото Теодосиќ пропушти 37 натпревари. Тоа […]

Панатинаикос ја одбрани титулата

Кошаркарите на Панатинаикос ја освоија титулата првак на Грција откако во мајсторката од плеј оф финалето го победија градскиот ривал Олимпијакос со 84:70 за вкупни 3-2 во победи. Ова е вкупно 36-та титула во клупската историја. Најефикасен беше Мајк Џејмс со 18 поени, додека кај поразениот тим нај прецизен беше Џамел Меклин со 16 поени. […]

Втор пораз на младинците од Унгарија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија (играчи до 20 години) загубија и во втората контрола врсниците од Унгарија. За разлика од вчерашниот убедлив пораз од 67:50, вечерва Македонија загуби по продолжение со 82:80 (10:20; 20:15; 17:24; 27:15 и 8:6). Во регуларните 40 минути дуелот заврши нерешено 74:74, пред се поради тоа што Унгарија ја доби убедливо […]

Шок во САД: Убиен братот на НБА ѕвездата!

Во една престрелка во Индијана убиен е братот на НБА ѕвездата Зек Рендолф. Центарот на Сакраменто Кингс доби ужасни вести откако во огнена престрелка пред еден бар во Мерион во Индијана е убиен неговиот брат. Не беше веднаш јасно што е причината за пукотниците, но полицијата соопшти дека не верува дека престрелката е случаен чин, […]