(ВИДЕО) НБА плеј-оф: Мареј ја заврши сезоната на Лејкерс уште во првото коло

Денвер нагетс го „решија“ ЛА Лејкерс во петтиот натпревар (108:106), за вкупни 4:1 во првата плеј-оф рунда и изборија пласман во полуфиналето на Западот.

Како и во вториот натпревар од серијата, Џамал ​​Мареј го постигна победнички кош на четири секунди до крајот на мечот. Лејкерси во четвртиот натпревар ја избегнаа метлата и 12-от последователен пораз против Денвер, но се покажа дека само си ја спасија честа.

Ова беше прв натпревар од серијата во кој Лејкерс немаа двоцифрена предност, но беа на плус девет. Беа „во игра“ до самиот крај, но во последните две минути не успеаја да издржат.

Најпрвин Јокиќ скокна и погоди за водство од 103:102, а потоа Арон Гордон ја освои топката по промашувањето на Мареј и му ја врати да се „корегира“, по што Канаѓанецот постигна тројка за 106:104.

Леброн Џејмс ги погоди двете слободни фрлања на 26 секунди до крајот на натпреварот. Мареј потоа ја држеше топката речиси до истекот на времето, ја искористи навремената блокада на Јокиќ и постигна поени за победа.


Мареј беше најефикасен кај Нагетс со 32 поени, Мајкл Портер јуниор постигна 26, а Јокиќ за малку не стигна до трипл-дабл, даде 25 поени, имаше дури 20 скока и девет асистенции. Но имаше и седум загубени топки, неколку при крајот на мечот поради пресретнати додавања низ целиот терен.

Лејкерс втора година по ред беа елиминирани од Денвер, постигнувајќи само една победа. Најзабележителен тим во поразениот беше Леброн Џејмс, исто така на дофат на трипл-дабл, со 30-те поени, 11 асистенции и девет скока. Остин Ривс постигна 19, а Ентони Дејвис 17 коша, со 15 скока.

Во втората плеј-оф рунда на Западот, Денвер ќе игра против Минесота, која го елиминира Феникс.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО