(ВИДЕО) НБА, плеј-оф: Далас се  врати од негативата од 31 поен против Клиперс, па загуби

Лос Анџелес клиперс одиграа епски натпревар со Далас маверикс, победија со 116:111 и израмнија на 2:2 во серијата во првата плеј-оф рунда за Западната конференција.

Маверикс беа во негатива од 31 поен во првото полувреме, 24:55, но, потоа дојде враќањето, во режија на Кајри Ирвинг и на Лука Дончиќ. Ирвинг беше најефикасен со 40 поени, а Дончиќ имаше трипл-дабл ефект, со 29 поени и по десет скока и асистенции, но не успеаја тоа да го крунисаат со победа.

Кај Клиперс одличен во последната четвртина беше Џејмс Харден кој натпреварот го заврши со 33 поени, исто колку и Пол Џорџ кој во финишот погоди „тројка“ од многу тешка ситуација, од корнер!

Доколку Маверикс победеше ќе го израмнеше рекордот во плеј-офот за најголемо враќање од негатива што го постави Клиперс, против Голден Стејт вориорс во 2019 година.

Петтиот натпревар од серијата се игра во Лос Анџелес во среда.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО