(Видео) Нестварна секвенца на Мекси, ја спаси Филаделфија од елиминација

Неверојатната партија на Тајрис Мекси ги обележа плеј-оф натпреварите одиграни во Источната конференција.

Филаделфија победи во Њујорк по едно продолжение со 112:106 и го намали резултатот во серијата на 2:3.

Тајрис Макси го замолкна „Медисон Сквер Гарден“ во последните 25 секунди. Бекот на Севентисиксерс, најпрвин погоди тројка под фаул, потоа Џош Харт на спротивната страна реализираше едно слобоно фрлање, а во последните напа Мекси погоди тројка од 10 метри и избори продолжение.

Во продолженијата шокираните играчи на Њујорк немаа никакви шанси.

Мекси натпреварот го заврши со 46 поени, пет скока и девет асистенции. Го следеа со по 19 поени Џоел Ембид и Тобајас Херис. Ембид имаше и 16 скокови и 10 асистенции.

На спротивната страна Џејлен Брансон заврши со 40 поени.

Кошаркарите на Милвоки на домашен терен ја победија Индијана со 115:92 и намалија на 3:2 во првото коло од плејофот на Источната конференција.

Повторно го немаше Јанис Адетокумбо, но овојпат тимот од Висконсин успеа да најде начин целосно да го уништи тимот на Пејсерс.

Ослабените Бакс до победата ги предводеа Крис Мидлтон и Боби Портис со по 29 поени. Портис забележа и 10 скока, а Мидлтон 12 скока и пет асистенции и беше клучен фактор во победата.

Кај поразениот тим најефикасен беше Тајрис Халибартон со 16 поени, но далеку од тоа да го спречи убедливиот пораз на својот тим.

Индијана ќе има „меч-топка“ на следниот натпревар кој е закажан за ноќта меѓу четврток и петок, а во кој е домаќин.

Кливленд води против Орландо со 3:2, откако славеше победа со 104:103.

Еван Мобли на шест секунди до крајот го блокира Франц Вагнер и го однесе Кливеленд до победата.

Шестиот натпревар од оваа серија ќе се одигра во петок кога домаќин ќе биде Орландо.

Во евентуалниот седми, Кливленд повторно ќе ја има предноста на домашниот терен.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО