НБА лига: Дејно ја доби наградата за најдобар тренер

Марк Дејно кој седи на клупата на Оклахома Сити тандер прогласен е за најдобар тренер за сезоната 2023/24 во НБА лигата. Тој доби најмногу гласови и зад себе ги остави Џамал Мозли од Орландо меџик и колегата од Минесота тимбервулфс, Крис Финч.

Дејно (39) со Тандер го обезбеди првото место во Западната конференција со скор 57:25, победи и порази. Тој пристигна во Оклахома во 2020 година кога за прв пат во кариерата стана главен тренер на еден НБА тим.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО