ФУДБАЛ

Дали ова е идеалниот тим на сезоната во Премиер лигата?

Според рејтинзите на специјализираниот портал „Whoscored“ овие играчи во моментов го сочинуваат најдобриот тим во елитното англиско првенство. По 29 одиграни кола во Премиер лигата, некои работи се јасни. Челзи јуриша кон титулата, има 10 бодови повеќе од најголемиот конкурент,...

„Бомба“ од Англија: Барселона го менува Ракитиќ за Кутињо

Ниту еден играч нема одиграно толкав број на натпревари под водство на Луис Енрике како Иван Ракитиќ, но ако може да им се верува на шпанските и англиските медиуми, токму хрватскиот репрезентативец би можел да биде еден од првите...

Пол Сколс со порака до капитенот: Вејн, немој до одиш во Евертон

Како што се доближува сезоната до својот крај, се погласни се приказните за тоа како Вејн Руни ќе го напушти Манчестер Јуајтед. Постојат информации дека го сакаат кинеските клубови, а особено се гласни шпекулациите за враќањето на Руни во Евертон,...

Навивачите го бараат Дибала, Зидан го сака Азар, но Перез одлучува: Реал јуриша на...

Се е подготвено за нова фудбалска експлозија која ќе ја здрма цела Европа. Во текот на летото кое пристигнува во центарот на вниманието на фудбалската планета нема да бидат само случувањата на пазарот, туку и претседателските избори во најголемиот клуб...

Хамес Родригез се поблиску до трансфер во Манчестер Јунајтед

Колумбискиот репрезентативец Хамес Родригез е на мета на англиските великани. Хамес Родригез не ја добива посакуваната шанса и минутажа во редовите на Реал Мадрид, поради што голем број европски медиуми го „селат“ на Островот. Таму, меѓу останатите, го сака и...

О’Нил открива: Колман е успешно опериран, се помина во најдобар ред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Ирска, Мартин О'Нил потврди дека операцијата на Колман минала успешно. На дуелот од Д групата од квалификациите за СП, левиот бек на Велс остро стартуваше над Колман и во таа прилика му нанесе скршеници...

Касиљас е во преговори: Дали се најавува нов трансфер?

Легендарниот шпански голман, Икер Касињас е подготвен во следниот период да брани во најдобра форма. Иако има 35 години, Касиљас воопшто не размислува за заминување во пензија и како што се наведува е пред трансфер во Франција. Како што пренесуваат...

Уште една во низата неверојатни грешки на Кејлор Навас (Видео)

Репрезентацијата на Мексико славеше синоќа над Костарика со 2:0 во мечот од квалификациите за СП. Мексико на домашен терен без проблем дојде до нови три бода против Костарика, а двата гола беа видени во првото полувреме. Првиот гол го постигна...

Иско ја доби понудата за која нема да има предомислување

Иско доби понуда од Реал за продолжување на договорот. Јасно, Мадриѓаните нема да ризикуваат да влезе во последната година и евентуално да замине во Барселона како слободен играч во летото 2018. година. Се појавија приказни дека Барселона ќе плати 20...

Меси скапо ќе го чини вербалната расправија со помошниот судија (Видео)

Аргентина славеше со минамални 1:0 против Чиле во рамки на квалификациите за СП во Русија. Стрелец на единствениот погодок беше Меси преку пенал, а до крајот она што го одбележа мечот беше вербалниот конфликт на Меси со помошниот судија по...