Легендата на Атлетико го напушта Мадрид по осум години

Црногорскиот стопер Стефан Савиќ (32) по осум успешни години е на излезна врата од Атлетико. Поранешниот играч на Партизан, Сити и Фиорентина оваа сезона падна во втор план под водство на Чол Симеоне и одигра само 972 минути во сите натпреварувања.

Доволно е да се размислува за промена на средината, а турските медиуми пишуваат дека Фенербахче инсистирал да го доведат Црногорецот во својата соблекувална.

Подготвеноста на Атлетико да го пушти Савиќ без обештетување покажува и податокот дека трансферот би можел да се случи зимава. Договорот на Савиќ истекува на лето, но во договорот има клаузула дека договорот автоматски ќе биде продолжен на уште една година доколку игра најмалку 20 меча во тековната сезона.

Савиќ моментално има 13, а бидејќи клубот не планира да го задржи, веќе во јануари се подготвени бесплатно да се ослободат од него. Со тоа би се ослободил од платата на Савиќ од 4,5 милиони евра.

Турските медиуми пишуваат дека Црногорецот би размислувал да замине во Истанбул доколку добие тригодишен договор вреден најмалку 3,5 милиони евра по сезона од Фенер, а наводно Фенер го ангажирал Един Џека за да го убеди Савиќ да дојде во турската престолнина.

Савиќ го освои шпанското првенство со Атлетико и играше едно финале во Лигата на шампионите.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО