Возачот на Ферари, Шарл Леклер, ќе учествува во штафетата на олимпискиот факел за Летните олимписки игри во Париз

Шарл Леклер ќе биде првиот носител на факелот на олимпискиот оган. Инспирирани од неговата историска победа на Големата награда на Монако, возачот на Формула 1 ќе ја има честа да го носи олимпискиот оган за време на неговата посета на Кнежевството“, рекоа организаторите.Олимписките игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август.

Леклер моментално е на второто место во генералниот пласман на возачи.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО