Србљак по голема борба остана без осминафинале во Анталија

Македонскиот тенисер Горазд Србљак го загуби мечот од првото коло на фјучрсот во Анталија (награден фонд 15.000 долари) од холандскиот тенисер Стиј Слумп со 2-1 во сетови (67(8) 63 61) во меч што траеше два часа и 51 минута. Србљак на главниот турнир успеа да се пласира откако оствари три победи претходните три дена во калификациите.

Првиот сет му припадна на македонскиот тенисер, кој го доби тај брекот, а сетот беше со пресврти. По водството на Слумп од 3:2 во гемови, Србљак направи серија од три гема за водство од 5:3, но противникот се врати и имаше водство од 6:5, но нашиот тенисер се избори за тај брејк. Противникот поведе со 5:3 на поени, но Србљак имаше серија од три понеи за 6:5, а потоа со втората серија од три поени стигна до 10:8 на поени и водство од 1:0 во сетови.

Во вториот сет македонскиот тенисер почна одлично и поведе со 2:0 во гемови, но следуваше пад резултатски откако ривалот имаше серија од четири гема и поведе со 4:2 што беше предност доволна вториот сет да го заврши со 6:3. Во решавачкиот сет по 1:1 во гемови, Слумп имаше серија од пет гема и го сетот со 6:1, а со тоа и мечот со 2:1 во сетови.

Подобрата игра на свој сервис и освоени 12 од 14 гема за холандскиот тенисер се покажаа како клучни во мечот, додека Србљак имаше 8 од 14 освоени гемови на свој сервис.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО