Навивачите на ПСЖ не ќе можат да патуваат на гостувањето во Марсеј

Навивачите на Пари Сен Жермен нема да можат да патуваат на гостувањето кај Олимпик Марсеј овој викенд, јавуваат медиумите во Франција. Оваа информација не е изненадувачка, бидејќи симпатизерите на тимот од Марсеј исто така немаа можност да отпатуваат во француската престолнина минатата есен.

Министерот за внатрешни работи Џералд Дарманет рече дека сака да го избегне „реалниот и сериозен ризик од судири меѓу поддржувачите на двата тима“. Пред два дена и Франција официјално ја подигна безбедносната тревога на највисоко ниво по терористичкиот напад на концертната сала во Москва во кој загинаа над 130 луѓе.

Последен пат навивачите на ПСЖ можеа да влезат на „Велодром“ за големото дерби на земјата во 2015 година. Сцените на насилство пред, за време и по натпреварите меѓу навивачите на големите ривали доведоа до голем број рестрикции на гости кај навивачите. На почетокот на оваа сезона, на навивачите на Лион им беше дозволено да присуствуваат на гостувањето кај Марсеј, но сцените на насилство избија кога пристигнаа тимот и автобусот со навивачите, што на крајот доведе до одложување на натпреварот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО