Шведска ја освои бронзата, домаќинот остана со празни раце

Стигнавме до крајот на Европското првенство во ракомет што изминативе две недели се одржуваше во Германија. Неделната програма ја отвори мечот за бронзен медал меѓу Шведска и Германија, во кој Шведска победи со резултат 34:31, а по ова не очекува финалето меѓу Данска и Франција.

Шведска поведе со 1:0 во првиот напад, Германија возврати со серија и сврте за 1:2 и тоа беше единственото водство на Германија на овој натпревар.

Во средината на првото полувреме шведска ураганска игра и голема серија. Во еден момент Швеѓаните поведоа со 14:7. До крајот на првото полувреме Германија малку ја намали негативата и при резултат 18:12 за Шведска се замина на одмор.

На стартот од вториот дел Шведска повторно оди на најголемите +7 (20:13), за да Германија повторно ја спушта предноста.

Во 51. минута Шведска водеше 29:25, но Германците немаа сили за голем пресврт. На крајот триумф на Шведска со резултат 34:31.

Како што се одвиваше играта, можеме да кажеме дека Швеѓаните сосема заслужено го освоија бронзениот медал, а домаќините на ЕП останаа без медал.

Кај Шведска, Феликс Клар постигна осум гола, одличниот Андреас Паличка забележа 18 одбрани на голот. Во редовите на Германија, Ренарс Ушинс постигна осум гола, а Андреас Волф забележа девет одбрани. Во големото финале од 17:45 се среќаваат Данска и Франција.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО