Рој е најдобар тренер во Франција!

Ерик Рој е прогласен за најдобар тренер во францускиот фудбалски шампионат, Лига 1. Брест, тимот на Рој, е на четвртото место на табелата што претставува најголем успех во клупската историја.

Рој, 56-годишниот стручњак, седна на клупата на Брест во јануари 2023 година и веднаш ги освои симпaтиите на навивачите и на раководството. За наградата најдобар тренер во Лига 1 конкурираа и Паоло Фонсека (Лил), Луис Енрике (ПСЖ), Лука Елснер (Ле Авр) и Франк Ес (Ленс).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО