Реал ќе се засили со плејмејкер од Доминиканска Република

Кошаркарот на Хувентуд, Андрес Фелиз (27) ќе биде првото засилување на Реал Мадрид за следната сезона, објави „Марка“.

Овој портал вели дека Фелиз и Реал веќе постигнале договор според кој играчот треба да потпише договор 2+1, но за тоа да се случи потребно е европскиот вицешампион да плати ја плати отштетата.

Раководството на Реал е во преговори да ја намали сумата од 500.000 евра. Според „Марка“, парашање на денови е кога клубовите ќе постигнат целосен договор.

Што се однесува до договорот на Реал со доминиканскиот репрезентативец, тој не е доведен во прашање, иако самиот Фелиз вели дека во овој момент не сака да дава никакви изјави поврзани со трансферот во Реал.

Фелиз беше избран во тимот на сезоната АЦБ лигата. Беше шести најдобар стрелец во лигата и седми на листата на играчи со најдобар индекс учинок во регуларниот дел од сезоната.

Фелиз имаше просек од 15 поени, 4,3 скока и 4,3 асистенции по натпревар.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО