Омањала истрча најдобар резултат сезонава на 100 метри

Кенискиот спринтер Фердинанд Омањала постигна најдобар резултат оваа сезона во трката на 100 метри за време на кениските атлетски олимписки квалификации во Најроби.

Во саботата Омањала ја истрча патеката во време од 9,79 секунди.

Овој резултат е за две стотинки послаб од неговиот тригодишен личен рекорд, но е за три стотинки побрз од најдобриот резултат во светот досега оваа година, поставен пред две недели.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО