Сопственикот на Рома купува мнозинство на акции на Евертон

Сопственикот на Рома, Дан Фридкин и неговта Фридкин група постигнале договор да купат мнозинство на акции на Евертон од сегашниот сопственик Фарад Мошири, пренесува „Скај спортс“.

Се очекува зделката да биде реализирана во наредните два до три дена. Се проценува дека богатството на „Фридкин групацијата“ е околу шест милијарди долари.

Евертон претходно преговараше со американски инвестициски фонд „777 Партнерс“ но таа зделка пропадна.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО