Мајк Даум е ново засилување за Црвена ѕвезда

Американскиот кошаркар Мајк Даум потпиша две годишен договор со Црвена ѕвезда.На позиција крилен центар во „црвено-белите“ тој доаѓа по професионалната кариера во Европа.

Даум играше две сезони за шпанскиот Обрадорио, а извонредни партии одигра и во едно од најпријатните изненадувања во италијанската лига, Тортона, каде со своите соиграчи го освои третото место во лигата, а тој беше прогласен за најдобар играч.

Минатата сезона беше во тимот на Анадолу Ефес, а во Евролигата одигра 11 натпревари со просек од девет поени и три скока.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО