Допрва следуваат возбудувања. Познати двојките и распоредот на натпревари до крајот на ЕП

По одигрувањето на сите натпревари во групната фаза на Европското првенство (ЕП) во Германија, познати се 16-те репрезентации кои се пласираа во осминафиналето, двојките за таа фаза, но и до крајот на шампионатот.

Осминафинале

Швајцарија – Италија (29 јуни, Берлин, 18 часот)

Германија – Данска (29 јуни, Дортмунд, 21 ч.)

Англија – Словачка (30 јуни, Гелзенкирхен, 18 ч.)

Шпанија – Грузија (30 јуни, Келн, 21 ч.)

Франција – Белгија (1 јули, Дизелдорф, 18 ч.)

Португалија – Словенија (1 јули, Франкфурт, 21 ч.)

Романија – Холандија (2 јули, Минхен, 18 ч.)

Австрија – Турција (2 јули, Лајпциг, 21 ч.)

Четвртфинале

Швајцарија/Италија – Англија/Словачка (5 јули, Штутгарт, 18 часот)

Романија/Холандија – Австрија/Турција (5 јули, Хамбург, 21 ч.)

Германија/Данска – Шпанија/Грузија (6 јули, Дизелдорф, 18 ч.)

Франција/Белгија – Португалија/Словенија (6 јули, Берлин, 21 ч.)

Полуфинале

Подобриот од Швајцарија/Италија – Англија/Словачка против Романија/Холандија – Австрија/Турција (9 јули, Минхен, 21 ч.)

Подобриот од Германија/Данска – Шпанија/Грузија против Франција/Белгија -Португалија/Словенија (10 јули, Дортмунд, 21 ч.)

Финале: 14 јули, Берлин, 21 часот

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО