Голден Стејт најблизу до Марканен

Најдобриот фински кошаркар, Лаури Марканен е на пат за Сан Франциско. Според пишувањата на НБА инсајдерите, за него сериозно е заинтересиран Голден Стејт, кој активно се обидува да го придобие досегашниот играч на Јута.

Марканен има уште една сезона од договорот, во која ќе заработи 18 милиони долари.
Други НБА клубови се исто така заинтересирани за Финецот, а се очекува Јута Џез да ги разгледа сите опции за размена.

Минатата сезона, 27-годишниот Марканен имаше просек од 23,2 поени и 8,2 скока по натпревар.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО