Ф1: Мерцедес со подобрен болид во Монако

Болидот на Мерцедес В15 во Формула 1 (Ф1), ќе има подобрувања на трката за Големата награда (ГН) на Монако. Промените на болидот на поранешните шампиони почнаа во Мајами и на Имола, а повеќето нови подобрувања беа планирани за трката во Канада.

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, објасни дека главната цел на новата серија промени е да се подобри рамнотежата на болидот што е многу важно за побавната и техничка тешка патека во Монте Карло.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО