Ерменија и Грузија кандидати за домаќини на младинското СП 2029

Ерменија и Грузија ќе поднесат заедничка кандидатура за домаќин на младинското Светско првенство (СП) 2029 година, објави Фудбалската федерација на Грузија (ФФГ).

Според изворот, претседателот на ФФГ, Леван Кобијашвили истакнал дека земјата има огромно искуство да биде домаќин на вакви престижни настани. Последното СП за играчи до 20 години се одржа лани во Аргентина, а следното СП 2025 година ќе се одржи во Чиле.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО