ЖРК Ѓорче Петров го освои Купот на Македонија и дојде до двојна круна

Ракометарките на ЖРК Ѓорче Петров дојдоа до двојната круна со освојување на титулата во Купот на Македонија. Ѓорче Петров во финалниот натпревар славеше над дебитантот ЖРК Чаир (36:24) во меч во кој доминираа во текот на целиот натпревар.

Чаирчанки му парираа на шампионот само во првото полувреме, но потоа подолгата клупа и поквалитетниот ростер се покажа ма теренот и работите си дојдоа на свое место. Резултатот беше изедначен до 13:12, за потоа да влезат во серија ракометарките на Ѓорче Петров и да направат предност која беше недостижна до крајот на натпреварот.

Во редовите на победничката екипа најефикасни беа Анастасија Николовска со седум гола и Емилијана Ризоска со шест погодоци, додека кај ЖРК Чаир, Бојана Диневска погоди седум пати, а Леонора Рахмани реализираше пет гола.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО