Ѓорческа на стартот од квалификациите на Ролан Гарос против 277. светска тенисерка 

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа ќе настапи во квалификациите за следниот Грен Слем турнир, отвореното првенство на Франција во Париз – Ролан Гарос. Ѓорческа ја доби својата противничка во првото коло од квалификациите, станува збор за Маро Рувруа од Франција. Рувруа е 23-годишна тенисерка која во моментов се наоѓа на 277. место во сингл-конкуренција на ВТА-листата.

Највисокиот ранкинг што Рувруа го имала е 231 позиција, во јануари 2024 година. Мечот е предвиден да се игра во вторник, а точниот термин ќе биде одреден во понеделник попладне.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО