Ван Дајк го критикуваше тревникот на теренот во Хамбург

Вирџил ван Дајк го критикуваше квалитетот на теренот на стадионот „Волкспаркстадион“ во Хамбург . Репрезентацијата на Холандија ќе игра во Хамбург против Полска во првиот натпревар од групата Д.

Натпреварот ќе започне во 15:00 часот. Двете екипи не тренираа на стадионот за да не го оптоварат теренот. Екипите го одржаа последниот тренинг пред натпреварот во своите бази во Волфсбург и Хановер.

-Сè уште не знаеме колку е лошо, но се чини дека ситуацијата е приближно иста како на натпреварот со Германија во Франкфурт. Нешто не е во ред со тревникот. Ова е, се разбира, жално, но двете екипи мора да се справат со тоа. И ние ќе мораме да го направиме тоа, рече капитенот на Холандија на прес-конференција во саботата.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО