Навивачите на Англија би можеле да добијат забрана за следење на натпреварите на ЕП поради „лошо“ однесување

ФА на Англија ги предупреди навивачите на својата репрезентација дека би можеле да се соочат со одземање на нивните билети за претстојните натпревари на Европското првенство во 2024 година, доколку се утврди дека имаат несоодветно однесување. Ова го објавија медиумите на Островот.

Според изворот, покрај одземање на билети, навредливите навивачи на англиската репрезентација може да се соочат со забрана за присуство на фудбалски натпревари во Англија. Се нагласува дека ФА ќе обезбеди сопствено обезбедување и стјуарди кои ќе го чуваат редот и ќе пружаат помош на сите натпревари на репрезентацијата на Англија.

На Европското првенство во 2024 година, репрезентацијата на Англија ќе игра во иста група со Србија, Словенија и Данска. Англиската репрезентација првиот натпревар од групната фаза ќе го одигра на 16 јуни. Ривал на „трите лава“ ќе биде репрезентацијата на Србија. Англија на 20 јуни ќе игра со Данска, а на 25 јуни со Словенија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО