Премиер лига: Сити сезонава не победи ниту една екипа од „топ 5“

Манчестер сити под водство на шпанскиот стручњак, Пеп Гвардиола сезонава не успеа да забележи ниту една победа во мечевите против „топ 5“ клубовите во англиската Премиер лига.

Манчестер сити и Арсенал вчера одиграа 0:0 во дерби натпреварот од 30. коло на Премиер лига. Ефектетот на „граѓаните“ се двете ремија со Ливерпул (двапати по 1:1), загубија на гости во Лондон, од Арсенал (0:1) и ремизираа дома (0:0). Сити не победи ниту на натпреварите со Тотенхем (3:3) и Астон сила (0:1) со кои ќе игра до крајот од сезоната.

Моментално Сити се наоѓа на третото место во англиското првенство со 64 бода. Ливерпул е на врвот на табелата со 67, а Арсенал е втор со 65 бода, на девет кола до крајот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО