Партизан се држеше против Монако, а потоа доживеа тежок пораз

Монако и белградски Партизан вечерва одиграа многу квалитетен натпревар во рамките на 24. коло од Евролигата.

Како и на претходните неколку натпревари, Партизан уште еднаш му дозволи на противникот серија на самиот старт. Монако стартуваше со 6:0, но брзо гостинскиот тим воспостави рамнотежа.

До крајот на четвртината избраниците на Жељко Обрадовиќ дури успеаја да направат пресврт и да го завршат периодот со водство – 16:14. Со тројката на Алекса Аврамовиќ ги доведе црно-белите до 19:14. Тоа ќе испадне најголемата предност што ја имаа избраниците на Жељко Обрадовиќ.

Серијата на црно-бели од 10-0 ја прекина Џордан Лојд со неверојатна тројка на крајот од нападот. А со тоа како да се исече крилата црно-бело. Се загуби напаѓачкиот ритам и Монако со серија од 8-0 стигна до +9 – 44:35. Сепак, во последната секунда Кевин Пантер погоди тројка и Партизан на полувреме замина со поднослива негатива – 44:38.

Во третата четвртина Партизан успеа да го запре нападот на Монако. Иако не брилјираше, на крајот ја доби четвртината и пред последните 10 минути имаше само четири минус поени (65:61) и ветувачки шанси.

Сепак, катастрофален старт на четвртата четвртина. Во првите четири и пол минути Партизан не постигна ниту еден поен и прими седум. Од кои тројка на Џејмс со звукот на сирената за прва двоцифрена предност – 72:61. И тогаш, во реалноста, сè беше готово. Што е уште полошо, Монако со оваа победа има и предност во скор во меѓусебните дуели.

Кај победниците Мајк Џејмс постигна 19 поени, со седум асистенции и пет скока, Заит мечот го заврши со 14, а Окобо со 13 поени. На другата страна убедливо најдобар играч беше Кевин Пантер со 28 поени, а единствен друг двоцифрен беше Франк Камински со 17.

Следниот натпревар Партизан го игра и на гости во петок против Виртус.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО