Несекојдневна случка во Истанбул

Кошаркарите на Филипини ја елиминираа Грузија на селекторот Александар Џикиќ од трката за Олимписките игри.

Тоа е особено се забележува за време на Европското првенство во Германија, каде нивната репрезентација под водство на селекторот Винченцо Монтела и со поддршка од илјадници навивачи стигна до четвртфиналето во кое ќе играат со Холандија.

Во осминафиналето Турција во Лајпциг ја победи Австрија со 2:1, а херој на победата беше стоперот Мерих Демирал, кој постигна два гола. Натпреварот го следеа многу навивачи во нивната татковина, а на интернет од Истанбул се прошири навистина необична сцена.

Една фан зона со голем екран се наоѓала веднаш до железничката пруга каде што еден воз решил да застане некое време.

Патниците гледаа во екранот низ прозорецот, а машиновозачот со сирена ја поздрави толпата и го предизвика нивниот ентузијазам.

Затоа Турците се поинакви од останатите, едноставно имаат посебен темперамент.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО