Грузија елиминирана од Филипини

Кошаркарите на Филипини ја елиминираа Грузија на селекторот Александар Џикиќ од трката за Олимписките игри.

Иако Грузија победи со 96-94 во натпреварот од третото коло од квалификациите за групата Б1.

На Грузија и требаше победа од најмалку 19 бода за да се пласира во полуфиналето на квалификацискиот турнир во Рига.

Во средината на вториот дел избраниците на Џикиќ имаа плус 20 (40:20) и се чинеше дека можат да се пласираат во полуфиналето.

Грузијците паднаа во играта, а Филипини полека но сигурно ја намалуваа предноста за да стигнат до резултат 74:74 во последните 10 минути и потоа рутински да го приведат мечот кон крајот.

Џастин Браунли ги предводеше Филипини со 28 поени, Двајт Рамос постигна 16, Си Џеј Перез 14, а Крис Њусом постигна 13 поени.

Кај Грузија најефикасен беше Александар Мамукеласвили со 26 поени, Гога Битаџе 21, Торнике Шенгелија 17, Џо Томасон 14, Дуда Санадзе 13.

Летонија е победник во групата Б1 и во полуфиналето ќе игра со Филипини. Имињата на ривалите во полуфиналето на двете селекции ќе бидат познати по денешниот дуел помеѓу Бразил и Камерун, чиј расплет го очекува и Црна Гора.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО