Кошаркарите на Словенија се изборија за полуфинале од квалификациите за ОИ

Словенија се пласираше во полуфиналето од квалификациите за Олимписките игри

На Словенија и требаше победа од 10 или повеќе бодови за пласман во полуфиналето и 29 бода разлика за првото место, бидејќи беа убедливо поразени од Хрватска со 92:108. Во последниот напад Лука Дончиќ промаши шут за три поени со кој Словенија ќе и донесеше прво место во групата и полесен ривал во полуфиналето.

Лука Дончиќ до победата ги предводеше избраниците на Александар Секулиќ со трипл-дабл со 36 поени (3/12 тројки), 10 скока и 10 асистенции, Џош Ниебо даде 20 поени со 12 скока.

Од Нов Зеланд најмногу се истакна Шеј Или со 28 поени и 10 скока а Исаја Леафа додаде 12 поени.

Во полуфиналето на турнирот во Атина, Словенија најверојатно ќе игра против домаќинот Грција, кој ќе се сретне со Египет и тие се големи фаворити, додека ривал на Хрватска најверојатно ќе биде Доминиканската Република, доколку не се случи чудо и Египет не ја совлада Грција.

Пласман на Олимписките игри ќе обезбеди само победникот на секој од четирите квалификациски турнири.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО