Лион го потврди Пјер Сaж за тренер до 2026 година

Францускит прволигаш Лион, го продолжи договорот со тренерот Пјер Саж до 2026 година. Сеаж до минатата сезона работеше со помладите категории во Лион, а лани во ноември го презеде раководењето со првиот тим кој имаше многу лош почеток на сезоната и во тој период беше на дното на табелата.

Под водство на Саж тимот доживеа „ренесанса“  и освои 46 бода во 22 кола, заврши на шестото место, а стигна и до финалето на Купот на Франција, каде што загуби од ПСЖ.

Затоа раководството на клубот реши да му да деде шанса на стручњакот од сопствените редови да го води тимот и во следните две сезони.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО