Ѓоковиќ ja зголеми предноста пред конкурентите

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, иако не настапуваше во минатиот период сепак го задржи првото место на АТП листата со 9.855 бодови.

Ѓоковиќ ја започна 413-та недела на првото место со 750 поени предност пред Карлос Алкараз кој не успеа да ја одбрани титулата на турнирот во Буенос Аирес и загуби 150 бода.

Веднаш зад нив е Јаник Синер кој по победата во Ротердам го има најдобриот пласман во кариерата. Натаму се наредени Медведев. Рубљев, Зверев, Руне, Хуркач, Де Минаур и Фриц итн.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО