Category: РАКОМЕТ

Битолчани скапо ќе ги чини ЛШ – ќе добие ли и покрај тоа Е.Пелистер полна сала?

Македонскиот ракометен клуб Еурофарм Пелистер ги прави последните подготовки пред стартот на сезоната. Откако полека но сигурно го комплетираше ростерот, а и привршува со контролните дуели, на ред дојдоа и билетите за домашните натпревари. Битолската публика, која инаку важи за надалеку прочуена кога станува збор за ракометот по долги години конечно ќе има можност да […]

Борко Ристовски со поддршка за акцијата “Ранче за секое прваче”

Директорот на РК Вардар Борко Ристовски активно се вклучи во акцијата “Ранче за секое прваче” која се спроведува во Општина Кисела Вода. Вчера тој во присуство на градоначалникот на општината Орце Ѓорѓиевски делеше ранчиња со прибор на првачињата за кои денес започна учебната година. Успешниот проект “Ранче за секое прваче”, лани за првпат стартуваше од […]

Е. Пелистер „еуфорично“ го гради тимот за ЛШ – ќе се доближи ли до успехот на РК Вардар?

Еурофарм Пелистер по 18 години пауза повторно стана ракометен шампион на Македонија. „Зелено-белите“ со тоа се враќаат во елитниот европски ракомет каде што сезонава ги чека настап во Лигата на шампионите. Воедно нашата држава по една година пауза повторно ќе има свој претставник во европскиот ракометен крем. Битолчани полека но сигурно го комплетираат ростерот за […]

Е.Пелистер на силен турнир во Турција – во полуфинале против Веспрем

РК Еурофарм Пелистер ги финализира подготовките за новата сезона, во која ќе се натпреварува во домашниот шампионат, Куп и Суперкуп, во регионалната СЕХА лига и во Лигата на шампионите на ЕХФ. Овој викенд нашиот клуб е почестен со поканата за учество на „Турнирот на пријателството“ во Сакарија, Турција. Еурофарм Пелистер е една од четирите екипи […]

РК Вардар посилен за уште еден спонзор

Продолжува поддршката за РК Вардар што клубот ја добива од повеќе компании кои стануваат спонзори во македонскиот спортски бренд. Уште една позната и успешна компанија реши да застане зад Вардар и заедно да се овозможат услови за најтрофејниот македонски машки клуб да остане на стабилни нозе и да продолжи со остварување на високи спортски резултати. […]

РК Вардар се засили со Шпанецот Алонсо

Леворакиот бек Виктор Алонсо Гарсија (33) потпиша договор со Вардар и сезонава ќе настапува во „црвено-црниот“ дрес. Тој дебитираше за тимот на турнирот во Струга каде вардарци го освоија првото место. Виктор Алонсо Гарсија е поранешен шпански репрезентаивец, и минатата сезона ја мина во италијанскиот тим Ромања. Алонсо потекнува од некогашниот шпански гигант Портланд Сан […]

РФМ со премија од еден милион денари за кадетите

Ве информираме дека Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35, 59 и 60 од Статутот поради итност на донесување на одлука согласно Член 3 точка 11 “Одлука без присуство” од Законот за здружение и фондации (Сл. весник на РМ бр. 52 од 16.04.2010 год.) на ден 17.08.2023 год. ги донесе следниве одлуки […]

РК Вардар ангажираше млад надежен голман

Вложувањето во младите категории и создавање на силна и здрава конкуренција е еден од приоритетите на Вардар. Како дел од промените кои сезонава се случија во клубот и почнаа „позитивни ветришта“ заложбите на управата се и ангажирање на млади и талентирани ракометари. Затоа кадетски голман Дамјан Стојковски (16) потпиша договор со клубот и ќе брани […]

(ФОТО) Еурофарм Пелистер со нова гарнитура дресови – изгледа навистина моќно

Еурофарм Пелистер настапите на силниот меѓународен турнир во Добоја ги започна со убедлив пораз од Ал Ахли со резултат од 34-23. Веќе денес го игра вториот меч, против домаќинот Слога Добоја. На вчерашниот меч битолчани настапија во нова гарнитура дресови и притоа за ова од клубот потенцираа „Ракометарите на Еурофарм Пелистер за првпат настапија во […]

Калајџиески блесна на кадетското СП, па потпиша за вториот тим на Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер 2 продолжува со екипирање за сезоната 2023/24. Нов член на нашиот клуб е кадетскиот репрезентативец Мирче Калајџиески. Се работи за 19-годишен среден бек, роден во Струга, кој во Еурофарм Пелистер 2 доаѓа од словенечкиот клуб Слован Гросист. Се работи за момче со огромен простор за напредок, висок 180 сантиметри, а тежок 80 […]