Category: РАКОМЕТ

Алкалоид со осум нови ракометари во дебитантската сезона во елитата

Покрај новиот тренер, новиот македонски суперлигаш Алкалоид на прес-конференција ги промовира и засилувањето за претстојната натпреварувачка кампања. Алкалоид обезбеди место во Суперлигата и тимот ќе биде предводен од македонската ракометна легенда Кирил Лазаров. Тој стави крај на играчката кариера по завршувањето на минатата сезона и најави дека останува во тренерски води, а предизвик ќе му […]

ЛАЗАРОВ: Што повеќе проекти како овој на Алкалоид, толку подобро за македонскиот ракомет

Ракометниот клуб Алкалоид денеска на прес-конференција ги претстави тимот и стручниот штаб за новата сезона во која ќе дебитира во македонската Суперлига. И на турнирот во Струга беше јасно дека тренер ќе биде легендата на македонскиот ракомет Кирил Лазаров кој лани со Живко Мукаетов го иницираше проектот за формирање ваков клуб. Тој останува и селектор […]

Алкалоид денеска го претставува тимот за дебитантската сезона во елитата

Ракометниот клуб Алкалоид, денеска на прес-конференција ќе го претстави тимот и стручниот штаб за новата сезона во која ќе дебитира во Суперлигата. Акалоид се подготвува повеќе од еден месец, а минатата недела настапи и на престижниот турнир во Струга каде љубителите на ракометот имаа можност на дело да го видат тимот. Прес-конференцијата на која ќе […]

Е.Пелистер освојувач на турнирот во Струга, Вардар поразен во мечот за 3. место

Екипата на Еурофарм Пелистер е победник на јубилејното педесетто издание на Меѓународниот турнир во Струга. Битолскиот ракометен колектив во финалето беше подобар од словенечкиот претставник Целје Пивоварка по изведувањето на пенали (7:6). Натпреварот беше прекинат поради лошите временски услови и лизгавиот терен, натпреварот траеше само 7 минути, па организаторот реши да се шутираат десет серии […]

Кадетите објаснија: Како се пее химната до крај, дури и кога ќе ви ја прекинат

Кадетите на македонската ракометна репрезентација успеаја во големото финале да ја побдат Швајцарија со 24:22 и да си обезбедат пласман на ЕП2024 и СП идната година. Но покрај храбрата игра на кадетите на Македонија, натпреварот од навивачка гледна точка го одбележа уште еден важен момент. При интонирањето на химната од организаторот беше направен мал превид […]

Трансфер бомба во Битола

РК Еурофарм Пелистер ја информира јавноста дека постигна целосен договор со тунискиот репрезентативец Мохамед Суси. До официјализација на трансферот недостигаат само медицинските прегледи кои ракометарот ќе ги реализира утре по пристигнувањето во Македонија. Клубот во текот на утрешниот ден ќе ги обелодени деталите од соработката со новиот свој член.

Македонија има ракометна иднина: Кадетите го освоија ЕХФ првенството во Рига и се пласираа на ЕП и СП

Кадетите на ракометната репрезентација на Македонија, го освоија пехарот на ЕХФ шампионатот во Рига, откако во големото финале славеа над репрезентацијата на Швајцарија (24:22). Со оваа победа во финалето освојувањето на турнирот, македонските кадети си обезбедија пласман на ЕП во 2024 година и пласман на Мундијалот идната година. Во првите 30 минути, Македонија стекна предност […]

Тинекс Пролет ќе тестира со швајцарски Базел

Тинекс Пролет ги одработи базичните подготовки во Пехчево, по што тренерот Лембанов и неговите избраници продолжуваат со напорни тренинзи, се со цел тимот во што подобра форма да го стартува новиот шампионат на Македонија. Тимот се засили со репрезентативецот Томи Јагуриновски, повратникот Александар Василевски и црногорскиот голман Данило Михаљевиќ, кои ќе ја зголемат конкуренцијата во […]

Хосни: Оптимис сум дека годинава Еурофарм Пелистер ќе освои титула

Освојувач на сребрен медал на Медитеранските игри во Тарагона 2018 година Усама Хосни како што е познато ќе биде дел од Еурофарм Пелистер во новата сезона Ова е убаво искуство за мене. Можноста да дојдам во Македонија и да бидам прв ракометар од Тунис во Еурофарм Пелистер ми ја понуди мојот агент. Тој ми го […]

Надежите на Јужна Кореја вечно ќе ја паметата Македонија – се искачија на врвот на Светот

Денес официјално заврши кадетскиот Мундијал во женска конкуренција откако во финалниот натпревар селекцијата на Јужна Кореја ја совлада селекцијата на Данска со резултат од 31:28. Притоа селекцијата на Унгарија беше подобра од селекцијата на Холандија во натпреварот за бронзениот медал со резултат 27:26. На Мундијалот кој се одржуваше во Скопје периодот 29.07-10.08.2022 се одиграа 115 […]