Category: РАКОМЕТ

Ракометната репрезентација на Македонија ќе се бори за медал на Медитеранските игри

Македонската ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир откако вечерва Шпанија го совлада домаќинот со убедливи 31-19 и со тоа ни направи голема услуга. Шпанците кои важеа за апсолутен фаворит одиграа коректно и без разлика што го имаа обезбедено полуфиналето, не калкулираа и на крајот според очекуваното ги освоија бодовите. Со […]

Македонските ракометари добија тешка група за СП – познато и каде ќе играме

Македонската ракометна машка селекција денес ги дозна ривалите во групната фаза за Светското првенство во 2023 во Полска и Шведска. Ждребката сакаше „црвено-жолтите да се најдат во групата Ф што ќе се игра во Краков, а за противници ги добивме фаворизираните Норвешка, како Аргентина и Холандија. Според предвиденото првите три репрезентации од групата ќе се […]

Настапот на Медитеранските игри за дамите почна со пораз од Турција

Женската ракометна репрезентација попладнево е поразена од репрезентацијатана Турција со резултат 34:27 во првиот меч од Медитеранските игри кои се оддржуваат во Алжир. Очигледно дека игравме против реномиран и послен тим, па дамите на Македонија не успеаја да одговорат на предизвикот. Имаше доста грешки во играта на македонската репрезентација и сето тоа Турција умешно го […]

Гренланд блиску до пласман на Светското првенство каде што може да игра и со Македонија

Централна Америка ќе ни даде еден учесник на Светското првенство во ракомет во 2023 година. Во тек се квалификациите каде е завршена групната фаза. Во финалето и борбата за СП ќе ги гледаме селекциите на САД и Гренланд. Гренланд е блиску до пласман на големото натпреварување, а финалниот дуел го доби со триумф против Мексико […]

Стоилов: Имаа и пред тоа можност да не казнат, но оваа одлука на ЕХФ е сега многу чудна

Денес на пресконференција пред новинарите излегоа Михајло Михајловски и капитенот на Вардар, Столе Стоилов. Капитенот беше видно разочаран од она што им го сервира ЕХФ како одлука: „Разочаран сум од одлуката на ЕХФ, сите сме шокирани. Не се свесни каква е ситуацијата во клубот кај нас. Бездушно не казнија кога долговите беа при крај и […]

Голема тага во Велес: Загубија голем спортист кој остави трага во ракометот

Македонскиот спорт и историјата загуби едно важно име од ракометот, почина Тони Шопов, откако ја загуби најважната животна битка. Тони Шопов твореше во ракометот, произлезе од градот Велес и остави сериозна трага во македонскиот ракомет. Пред неколку години на Шопов му беше дијагностициран рак, со кој се бореше храбро, но на крајот ја загуби долгата […]

ЕХФ по исклучувањето на Вардар од ЛШ, со нов удар за македонскиот ракомет

Како гром од ведро небо одекна веста дека ЕХФ реши да го исклучи Вардар од учество во новата сезона на Лигата на шампионите. Ако ова беше лоша вест, а со сигурност е, тогаш попладнево дојде уште една неповолна вест за македонскиот ракомет. Истата се однесува на тоа дека Македонија во новата сезона на ЛШ нема […]

Михајло Михајловски: Следните чекори на Вардар ќе ги обелодениме во понеделник

Почитувани спортски пријатели, навивачи и поддржувачи на РК Вардар По освојувањето на двојната круна во Македонија, со нетрпение го очекувавме почетокот на новата сезона во која повторно ќе играме меѓу најдобрите екипи во Лигата на шампионите. Стабилноста на клубот последните две сезони ни дава за право да се надеваме на повторување и подобрување на постигнатите […]

Данец седнува на клупата на Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер ја информира јавноста дека за нов тренер на екипата го назначи Ларс Валтер. 56-годишниот стручњак од Данска потпиша двегодишен договор и официјално ќе биде претставен по неговото доаѓање во Битола пред стартот на подготовките. Валтер има долгогодишно искуство и многу трофеи во тренерската кариера. Тој во Македонија доаѓа од Полска, каде го […]

Вардар дефинитивно без место во Лигата на шампионите следната сезона

Извршниот комитет на ЕХФ на денешниот состанок го потврди она што се најавуваше претходните денови, а тоа е дека македонскиот и двојниот европски првак Вардар нема да учествува во новата сезона од Лигиата на шампионите. Како главен проблем се посочуваат финансиските проблеми, односно фактот што Вардар изминатите две сезони се најде под посебно внимание на […]