Category: РАКОМЕТ

Недановски: Покажавме што можеме против Нексе – Еурофарм Пелистер тоа го нема

Мечот Вардар – Еурофарм Пелистер е закажан за утре (недела) во 20 часот во СЦ „Билјани Извори” во Охрид. Вардар влегува во мечот како актуелен првак на Македонија и освојувач на Купот. Еурофарм Пелистер игра како финалист на Купот на Македонија. Вардар е единствениот тим во Македонија што учествувал на сите досегашни четири мечеви од […]

Спектакл во најава: Ракометен меч на „вечните“ кој ќе сакаат сите да го гледаат!

Ракометната федерација на Македонија ја разгледува опцијата да се одигра ревијален натпревар помеѓу ракометните легенди на Македонија, против актуелните играчи во репрезентацијата. Доколку се оствари тоа, тоа ќе биде всушност и проштален натпревар за Кире Лазаров, кој остава сериозни бројки зад него во кариерата, нешто кое треба да биде пример за достигнување на младите ракометари. […]

Објавен составот на Еурофарм Пелистер за мечот со Веспрем

Единствениот македонски учесник годинава на Ф4 турнирот од СЕХА е битолски Еурофарм Пелистер. Пред малку беа објавени пријавените ракометари на Еурофарм Пелистер за натпреварот против Веспрем: – Урбан Лесјак – Марко Кизиќ – Гоце Ојлески – Цветан Кузманоски – Мохамед Суси – Руди Сери – Емилијан Ѓорговски – Павле Атанасијевиќ – Вилсон Дејвис – Марио […]

Вардар ќе добие финансиска помош од Општина Аеродром

Откако пред извесен период, првиот човек на РК Вардар, Михајло Михајловски, побара помош од поголеми спонзори и институции за „црвено-црните“, тие конечно добиваат помош. Според информациите од Општина Аеродром, тамшните советници изгласале дека ќе му одобрат на РК Вардар финансиска поддршка. Токму поради вакви проблематики, Вардар сезонава остана без учество во ЛШ, што сепак тешко […]

Пионерите на РК Алкалоид освоија злато на турнирот во Нант

Пионрската екипата на РК Алкалоид е победник на Меѓународниот турнир што се одржа во Нант, Франција во периодот од 26 до 28 август. Во конкуренција на 12 екипи од повеќе земји, Алкалоид одигра седум натпревари и победи на сите средби. Денеска Алкалоид одигра два натпревари. Во полуфиналето се сретна со екипата на Цисне Понтеведра и победи 23-20 […]

Пионерите на РК Алкалоид со пет победи до полуфинале

Екипата на РК Алкалоид У16 со максимални пет победи го освои првото место во групата на турнирот во Нант и се пласираше во полуфиналето. РК Алкалоид по вчерашните победи над Хихон и Тулуз, денеска играше со Естудијантес од Белгија 22-12 (14-4), потоа со репрезентацијата на Бенин 30-17 (17-10) и на мечот за првото место, со […]

Пионерите на РК Алкалоид победнички стартуваа на турнирот во Нант, Франција

Пионерската екипа на РК Алкалоид (У16) учествува на меѓународен турнир што се одржува во францускиот град Нант. На овој турнир учествуваат 12 екипи од неколку држави поделени во две групи. На првиот натпреварувачки ден, РК Алкалоид играше два натпревари. На премиерата се сретна со шпанскиот Хихон и победи 31-28 (16-11). Потоа играше и со врсниците […]

Е.Пелистер против Веспрем на Ф4 – познати и цените на билетите

Ракометарите на Е. Пелистер за прв пат во клупската историја обезбедија пласман на завршниот турнир во СЕХА лигата кој и оваа година ќе се одржи во Задар во периодот од 2 до 4 септември. Во полуфиналето и битка за големото финале, битолскиот колектив ќе мора да удри на силниот Веспрем, меч кој ќе се игра […]

Вардар остана без Ф4 во СЕХА, Нексе подобар во пенал-рулетот

Екипата на Вардар не успеа да се пласира на фајнл-фор турнирот во СЕХА-лига откако на домашен терен беше совладан од Нексе со 30:32 во драматичен меч, кој беше решен по изведувањето на пенали. Ова е втора година во низа Вардар да не е дел од завршницата во регионалното натпреварување каде место обезбедија уште ППД Загреб […]

Еурофарм Пелистер прекомандуваше уште двајца млади ракометари од вториот тим

Клубот ја информира јавноста дека ракометарите Емилијан Ѓорговски и Никола Стоилевски се прекомандувани од Еурофарм Пелистер 2 во Еурофарм Пелистер. Тие ќе бидат пријавени за натпреварите во Суперлигата, Купот и Суперкупот на Македонија, СЕХА Гаспром лигата и ЕХФ Лига Европа за тимот на Ларс Валтер. Емилијан Ѓорговски од почетокот на подготовките тренира со вицешампионот на […]